Ekonomia współdzielenia odpowiada realnym potrzebom - mówi Joanna Erdman z ING Banku Śląskiego


Paweł Szygulski - 19 gru 2018 6:00


Młode pokolenie chce bardziej używać niż mieć, a mnożące się przedsięwzięcia w rodzaju carpoolingu, carsharingu czy coworkingu pokazują, że ekonomia współdzielenia ma przed sobą pewną przyszłość - mówi Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

- W Polsce jesteśmy na etapie uczenia się i budowania coraz większej świadomości. Pojawiają się pierwsze rozwiązania dotyczące wpisania się w rolę gospodarki obiegu zamkniętego. Trudno mówić jeszcze o skali, co jest zrozumiałe, bo to wymaga przygotowania, transformacji i zbudowania swoich własnych doświadczeń w zależności od tego, w jakim biznesie działamy - twierdzi Joanna Erdman.

Czytaj także: Prezes ING wysyła jasny sygnał. Uzależnienie od węgla szkodzi gospodarce

Wiceprezes ING Banku Śląskiego przyznaje, że przechodzenie na gospodarkę obiegu zamkniętego wymaga również bardzo wielu zmian od banku.

- Przede wszystkim musimy przebudować nasze wewnętrzne postrzeganie profilu ryzyka projektów lub kredytobiorców, których finansujemy, ze względu choćby na konieczność oderwania się od koncepcji własności aktywa i przejścia na koncepcję korzystania z aktywa - tłumaczy.

Bo też, zdaniem wiceprezes ING Banku Śląskiego, własność jest coraz częściej traktowana dziś jako nadmierne obciążenie kosztowe i czasowe, zwłaszcza w młodym pokoleniu.

- Kierunek został już wyznaczony i mamy coraz większą świadomość budowania drogi dojścia do ekonomii współdzielenia. Wszystkie rozwiązania, które już się upowszechniają, zwłaszcza w dużych miastach, jak carpooling, carsharing czy chociażby powierzchnie coworkingowe, świadczą o tym, że istnieje realne zainteresowanie takim modelem korzystania z aktywów - ocenia Joanna Erdman.

Zauważa jednak przy tym, że choć regulacje prawne w tym względzie nie mogą jeszcze w pełni sprostać wymaganiom, które niesie ze sobą gospodarka obiegu zamkniętego, to wiele przedsiębiorstw postępuje już według jej modelu.

Czytaj również: ING coraz mocniej wspiera elektromobilność

Joanna Erdman deklaruje, że w tym duchu przekształca się również sam ING Bank Śląski.

- Wychodzimy z założenia, że nie bylibyśmy do końca wiarygodni, deklarując wartości i wspomagając firmy, nie zaczynając od siebie - wyjaśnia.

Bank przeszedł już choćby transformację energetyczną, dzięki której korzysta wyłącznie z zielonej energii. Dodatkowo wprowadził pełną segregację śmieci, ogranicza zużycie wody, wprowadza do swojej floty samochody elektryczne, a dzięki wydrukowi podążającemu istotnie ograniczył ilość zużywanego papieru. Ponadto bank zapewnia infrastrukturę ułatwiającą korzystanie z rowerów przez pracowników.

- Mamy też wewnętrzną społeczność w social media, która nazywa się "Odpowiedzialni". Pracownicy bardzo chętnie angażują się w takie oddolne ruchy, dzieląc się dobrymi praktykami i przykładami. To jest bardzo żywy temat w naszej organizacji - zapewnia Erdman.www.pulshr.pl | 25-05-2020 04:16:15