PPK będą rewolucją dla pracodawców. Co z pracownikami? Zaufanie do oszczędzania zostało nadszarpnięte


Adam Sofuł - 4 gru 2018 20:00


Od 1 stycznia wchodzi w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Przygotowania idą pełną parą, zarówno po stronie administracji, jak i instytucji finansowych. Z początkiem nowego roku ruszy też wielka akcja informacyjna. Bo póki co może być trudno przekonać do programu przeciętnego pracownika, ale też pracodawcę.

Od stycznia ruszamy z wielką kampanią informacyjną – zapowiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podczas konferencji dotyczącej programu PPK.

Według jego zapowiedzi ruszy wówczas specjalny portal, na którym wszyscy zainteresowani (instytucje finansowe, przedsiębiorcy, pracownicy) będą mogli uzyskać wszelkie informacje na temat programu – o zasadach działania, instytucjach finansowych, które przystąpiły do programu, będzie również wydana broszura informacyjna dla przedsiębiorców. Zdaniem szefa PFR aktywnych na tym rynku będzie około 20 instytucji finansowych. 

Zobacz też: Ekspert: na wprowadzeniu PPK mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 55 lat

Borys zapowiedział również powołanie do końca roku rady konsultacyjnej, w skład której mają wejść przedstawiciele wszystkich interesariuszy programu PPK – organizacji pracodawców, związków zawodowych i instytucji finansowych.

– Czeka nas jeszcze stworzenie systemu rozliczeń. Mamy już zaawansowany etap wyboru firmy, która będzie pełniła rolę agenta transferowego – stwierdził prezes PFR. Będzie to jeden z dużych agentów transferowych działających już na rynku (agent transferowy to, mówiąc w dużym uproszczeniu, księgowość dla funduszu, czyli firma, która prowadzi rejestr uczestników i odnotowuje wszystkie transakcje - przyp. red.).

Zobacz też: PPK remedium na problemy spowodowane obniżeniem wieku emerytalnego?

Polacy niechętni oszczędzaniu na emeryturę? Jest powód

– Minimalnym wyznacznikiem sukcesu programu PPK będzie udział 50 proc. uprawnionych – stwierdził Paweł Borys. Przypomnijmy, że do uczestnictwa w programie uprawnionych jest 11,5 mln pracujących. Jak taki sukces osiągnąć? Zgodnym zdaniem partnerów społecznych konieczna będzie akcja informacyjna.

– Będziemy musieli wyjaśnić pracownikom mechanizmy funkcjonowania tego systemu - mówił Bogdan Kubiak, wiceprzewodniczący "Solidarności".

Związkowiec przypomniał jednak, że zaufanie do oszczędzania na starość zostało mocno nadszarpnięte.

– Jako "Solidarność" mocno zaangażowaliśmy się w tworzenie trzyfilarowego systemu emerytalnego, tłumaczyliśmy też naszym członkom, dlaczego ważne jest dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Wówczas nam się to udało, mieliśmy nawet udziały w OFE Zurich Solidarni, przejętym potem przez OFE Generali. Pytanie, czy tym razem pracownicy nam uwierzą. Na pewno będziemy ich przekonywać – zapewniał związkowiec.

Grzegorz Baczewski, dyrektor w Konfederacji Lewiatan, przestrzegał jednak przed rozbudzaniem zbyt dużych nadziei wobec nowego systemu.

– Źle by się stało, gdyby za kilka lat się okazało, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, niż to obiecywano. Informujmy o realiach, nie obiecujmy gruszek na wierzbie – stwierdził ekspert. Od tego jego zdaniem zależy wiarygodność systemu w dłuższym terminie.

Zwracał również uwagę na rolę otoczenia gospodarczego. - PPK to tylko narzędzie. Instytucje finansowe same z siebie nie zapewnią stóp zwrotu, musi być rozwój gospodarczy – stwierdził Grzegorz Baczewski.

Także Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, zwracał uwagę na otoczenie. – Dziś otoczenie biznesowe nie jest najbardziej przyjazne. PPK to program bardzo potrzebny, ale jak by nie patrzeć, to dla przedsiębiorców dodatkowe obciążenie. Jeżeli tych obciążeń będzie przybywać, to wątpliwe, czy wielu przedsiębiorców zdecyduje się np. na dodatkową składkę – stwierdził Kowalski.

Dla przedsiębiorców utworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych jest obowiązkowe – najwcześniej, bo od lipca przyszłego roku, będą je musiały utworzyć firmy zatrudniające powyżej 250 osób, pół roku później dołączą przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 50 osób, od lipca 2020 r. PPK staną się obowiązkowe dla firm zatrudniających co najmniej 20 osób, pozostali znajdą się w PPK od początku 2012 roku. Dla pracowników udział w PPK jest dobrowolny, natomiast zastosowano mechanizm automatycznego zapisu (tzn. jeśli nie chce się być w PPK, trzeba to zadeklarować).www.pulshr.pl | 26-05-2019 08:58:03