Dlaczego cudzoziemcy chcą pracować w Polsce? Ich odpowiedzi zaskakują


KDS - 23 paź 2018 19:10


Pozytywna atmosfera, fajni ludzie oraz duże możliwości rozwoju. To elementy, które przyciągają do pracy w Polsce cudzoziemców.

Zagraniczni pracownicy centrów usług biznesowych zajmują stanowiska specjalistyczne, a przeszło 90 proc. z nich ma wykształcenie wyższe. Ich kompetencje, wiedza i doświadczenie wspierają rozwój działających w naszym kraju firm. W połowie października obchodzili swoje święto. W Światowym Dniu Wartości ABSL zorganizował akcję #Razemwpracy. Pracownicy centrów usług biznesowych - w całej Polsce ok. 20 tys. osób, na 20 minut przerwało pracę i wyszło przed siedziby swoich firm ze specjalnie na tę okazję przygotowanymi kolorowymi balonami, na których umieszczony został oficjalny hashtag akcji w języku angielskim #Workingtogether.

Jak przekonują pracownicy centrów usług dla biznesu, tak duże zróżnicowanie narodowości nie przeszkadza, a stanowi dużą wartość nie tylko dla firm, ale także dla samych pracowników. Obcokrajowcy pracujący w sektorze usług dla biznesu doskonale asymilują się z Polakami, dobrze czują się w polskich miastach.

Czytaj więcej: Przez polskiego urzędnika płakała. Teraz pomaga Ukraińcom przejść przez prawne formalności

- Jeszcze do niedawna to Polacy wyjeżdżali pracować za granicą, a do nas przyjeżdżały praktycznie wyłącznie osoby zza wschodniej granicy. I choć dziś Ukraińcy stanowią w branży usług biznesowych największą grupę, to w działających w naszym kraju centrach usług dla biznesu chętnie zatrudniają się specjaliści z krajów Unii Europejskiej - Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Holandii czy Francji a także z innych kontynentów - Indii czy Brazylii. Polska jest dziś dla nich krajem otwartym, do którego warto przyjechać, gdzie dobrze się żyje i pracuje, mówi Marcelina Godlewska, członek zarządu ABSL.

fot. ABSL fot. ABSL

ABSL zapytało również cudzoziemców, co spowodowało, że zdecydowali się na pracę w Polsce.

- Pracowałem wcześniej w Paryżu i Londynie. Zacząłem poszukiwać możliwości pracy w miejscu, którego kultura, język i praca byłyby dla mnie nowym, ekscytującym wyzwaniem. Zapytano mnie wtedy czy zechciałbym przeprowadzić się do Polski. Kiedy dowiedziałam się o dynamicznym rozwoju tego kraju, pozytywnym otoczeniu i wspaniałej atmosferze, jaką można znaleźć w warszawskim biurze wiedziałam, że to idealne miejsce na kolejny międzynarodowy krok w mojej karierze - opowiada Francine Nedelcoux z Meksyku, która pracuje w BNP Paribas Securities Services. 

Jej zdaniem Polacy są bardzo pomocni i chętnie wspierają obcokrajowców. - Szczególnie pomagają pod kątem językowym. Jest to bardzo ważne, bo język polski jest naprawdę trudny - zauważa. Jednocześnie przyznaje, że czasem ma wrażenie, że są trochę nieufni wobec obcokrajowców. - Polska nie jest jednak odosobniona w tej kwestii - podsumowuje.

Czytaj więcej: Cudzoziemcy na polskim rynku pracy. Liczba, wykształcenie, zadowolenie z pracy, złożone skargi

Z kolei Gabor Attila Nagy z Węgier, który pracuje w firmie Bayer w Gdańsku, przyznaje, że bardzo lubi pozytywne, „braterskie” uczucia Polaków wobec Węgrów. - Lubię cudowne miejsca w Polsce - morze, góry, itp. Krajobrazy często przypominają te, które można zaobserwować na Węgrzech. Dzięki temu nie tęsknię za ojczyzną - opowiada.www.pulshr.pl | 20-10-2019 10:34:00