Liczba studentów spada, ale na ten kierunek chętnych długo nie zabraknie


BF - 10 paź 2018 18:40


Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat szkolnictwa wyższego wynika, że liczba studentów spada z roku na rok. Trend utrzymuje się od 10 lat. Liczba osób, które w tym roku zdecydowały się na studia, jest niższa o 4,2 procent w porównaniu z rokiem akademickim 2016/2017. Najwięcej studentów jest na Mazowszu, najmniej w województwie lubuskim.

Eksperci z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w raporcie „Szkolnictwo Wyższe w Polsce” szacują, że w ciągu najbliższej dekady liczba studentów zmaleje z 1,29 mln do 1,25 mln.

W ubiegłym roku studia podjęło blisko pół miliona osób, z czego 310 tys. Na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich, a 119 tys. – drugiego stopnia. Z danych wynika również, że nie słabnie popularność nauki w trybie dziennym.

Królowa nauk – informatyka

Jak podaje MNiSW, pierwszą piątkę najpopularniejszych kierunków na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich stanowią kolejno: informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia i prawo.

Czytaj też: Studenci chętnie podejmują staże. Ale stawiają już warunki

Informatyka pod względem popularności dystansuje w Polsce wszystkie pozostałe kierunki. Od 2014 jest niekwestionowanym liderem wśród młodych ludzi pod względem pierwszego wyboru kierunku kształcenia. Ta sytuacja powinna cieszyć przede wszystkim pracodawców – szacuje się, że już teraz na polskim rynku brakuje ponad 50 tys. specjalistów w obszarach związanych z nowymi technologiami.

Z raportu dotyczącego niedoboru talentów na światowym rynku pracy przygotowanego przez Manpower Group wynika, że specjaliści IT plasują się na szóstym, bardzo wysokim miejscu.

Czytaj też: Studenci podyplomowi chcą uczyć się od praktyków

– Polska jest bardzo popularnym miejscem do lokowania inwestycji zagranicznych, a Polacy, również dzięki wysokiemu poziomowi edukacji na kierunkach kształcących informatyków, są rozpoznawalni na rynku globalnym, jako wysokiej klasy specjaliści od technologii. W siłę rosną też polskie firmy, które potrzebują specjalistów od nowych technologii. To wszystko sprawia, że pojawiają się nowe wyzwania i nowe miejsca pracy dla absolwentów informatyki – wyjaśnia dr Radosław Bednarski, nauczyciel akademicki PWSZ w Skierniewicach.

Studenci, którzy planują karierę w branży informatycznej, powinni oczywiście być na bieżąco z trendami, ale przede wszystkim muszą zadbać o solidne podstawy. Tu renomowana uczelnia wyższa będzie niezastąpionym źródłem wiedzy i doświadczenia.www.pulshr.pl | 18-09-2019 21:40:47