Pracownicy z zagranicy. Polscy przedsiębiorcy oczekują zmian


KDS - 5 paź 2018 6:00


Wydłużenie okresu zatrudnienia przy pracy na oświadczenie oraz wprowadzenie szeregu ułatwień, które pozwolą pracownikom z zagranicy ściągać do Polski ich rodziny. Takich zmian oczekują polscy przedsiębiorcy, który na co dzień zatrudniają u siebie pracowników z Ukrainy, Białorusi, Nepalu czy Mołdawii.

Bednarska pytana o zmiany, jakie powinny zajść w polskim prawie, by umożliwić firmom jak najefektywniejsze wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia, wskazuje na dwa elementy.

- Z całą pewnością niezbędne byłoby wydłużenie okresu zatrudnienia przy pracy na oświadczenie z sześciu na dwanaście miesięcy. Pomoże to sprawniej załatwiać formalności, które zajmują dużo czasu - wyjaśnia rozmówczyni portalu PulsHR.pl.

Czytaj więcej: Grzegorz Lamot, Globetek: Rynek pracownika w budownictwie to mit

Drugi aspekt, na jaki zwraca uwagę to pomoc przy sprowadzeniu rodziny pracownika z zagranicy. – Dobrze by było, aby polski rząd pomyślał o rozwiązaniach, które pomogą cudzoziemcom osiedlić się w Polsce na stałe. Takie doświadczenia mamy z Finlandii, gdzie Elektrobudowa prowadziła duży projekt. Finowie nie tylko zachęcali do osiedlania się na swoim terenie, ale dawali też realne możliwości ku temu. Pojawiły się propozycje ściągnięcia do kraju rodzin pracowników. Pomagano nam znaleźć zakwaterowanie czy mieszkania - opowiada Bednarska.

Pytana z kolei o to, jak zarządzać tak różnorodnym zespołem mówi tak: - Kluczowa jest świadomość tego, jakie są oczekiwania pracowników z zagranicy. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na fakt adaptacji. Przygotować pracowników z zagranicy do tego, z czym zetkną się w miejscu pracy, przetłumaczyć regulaminy czy instrukcje obsługi maszyn. Ale należy też pamiętać o własnych pracownikach. Jak wszędzie jest to przekrój społeczeństwa, więc spotykamy się z pewnego rodzaju stereotypami, czasem z ciekawością czy obawą. Warto zadbać o to zawczasu, by każda ze stron była dobrze przygotowana do współpracy.

Czytaj więcej: Minister nie pozostawia złudzeń. Ten zawód musi się zmienić

Wskazuje też, że przydatne jest przygotowanie harmonogramów wprowadzania dla nowych pracowników czy organizacja spotkań integracyjnych. - To kierunek, w którym będzie podążać Elektrobudowa - podkreśla.

Całą rozmowę z Joanną Bednarska, która była gościem konferencji Nowy Przemysł Expo możesz zobaczyć tutaj:

Zaś więcej relacji z konferencji, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach między 26 a 28 września znajdziecie tutaj.www.pulshr.pl | 18-08-2019 03:08:25