Zatrudnianie młodocianych. 15-latka jednak nie zatrudnisz?


aw - 30 sie 2018 7:58


Znowelizowany Kodeks pracy obniżył wiekową poprzeczkę dotyczącą pracowników młodocianych z 16 do 15 lat. Problem w tym, że nie zmieniono innych istotnych przepisów regulujących zatrudnianie nastolatków.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” zamieszanie z przepisami można nazwać zwykłym niechlujstwem.

Przypominajmy, obecnie pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, ale nie osiągnęła jeszcze pełnoletności. Od 1 września będzie to osoba, która skończyła 15 lat. Młodociany niemający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Natomiast zatrudnienie młodocianego w innym celu niż przygotowanie zawodowe jest możliwe przy wykonywaniu tzw. prac lekkich.

Czytaj też: Od września firmy będą mogły zatrudniać 15-latków

Tyle, że nie zmieniono innego przepisu (art. 3045 k.p.), który stanowi, że co do zasady zabronione jest zatrudnianie osób poniżej 16 roku życia. Zatrudnianie 15-latka będzie więc problematyczne, bo oba przepisy – w zakresie dopuszczania ich do pracy – są sprzeczne – pisze „DGP”.

Zdaniem ekspertów rozstrzygnięcie, który przepis stosować w praktyce, będzie leżeć po stronie PIP.www.pulshr.pl | 25-05-2020 04:27:43