Elżbieta Rafalska: Pracodawca ma obowiązek zapewnienia właściwych warunków pracy podczas upałów


PAP/JS - 10 sie 2018 20:00


Pracodawca ma liczne obowiązki w zapewnieniu właściwych warunków pracy podczas upałów, w tym również w odniesieniu do temperatury panującej w pomieszczeniu - podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zaapelowała do pracodawców o skracanie czasu pracy w czasie upałów.

W ostatnich dniach związkowcy z handlowej Solidarności zwrócili się z wnioskiem do minister rodziny pracy i polityki społecznej o podjęcie pilnych prac legislacyjnych w sprawie zmian reguł pracy podczas upałów. Jak wskazali, w obowiązującym prawie nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca.

Zdaniem związkowców brak odpowiednich przepisów powoduje, że warunki pracy podczas upałów są regulowane w zasadzie wyłącznie przez wewnętrzne procedury obowiązujące u poszczególnych pracodawców. Te jednak bardzo często albo w ogóle nie istnieją, albo nie są respektowane.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Pracodawca, pomimo braku normy prawnej określającej maksymalną dopuszczalną temperaturę w pomieszczeniach pracy, ma szereg obowiązków w zakresie zapewnienia właściwych warunków pracy, w tym również w odniesieniu do temperatury panującej w pomieszczeniu pracy" - oświadczyła Rafalska, w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu.

Przypomniała, że zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje, których ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

Rafalska wskazała także na konieczność podejmowania przez pracodawców różnych działań mających na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy np. poprzez zmianę jej organizacji.

Szefowa MRPiPS przyłączyła się do apelu głównego inspektora pracy Wiesława Łyszczka, który 31 lipca zwrócił się do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom w związku z falą upałów.

Rafalska zaznaczyła, że kwestię braku przepisów regulujących maksymalną temperaturę w miejscu pracy można rozwiązać środkami pozalegislacyjnymi. "W społeczeństwie ważnym elementem jest kultura kształtowana nie tylko poprzez wprowadzanie regulacji prawnych, ale także różnego rodzaju kampanie społeczne podnoszące świadomość i empatię" - podkreśliła minister.www.pulshr.pl | 06-05-2021 15:28:21