Politechnika Warszawska, AGH, Politechnika Poznańska. Oto liderzy zestawienia szkół technicznych


Katarzyna Domagała-Szymonek - 25 lip 2018 6:00


Ukończenie Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Politechniki Poznańskiej gwarantuje nie tylko pracę od ręki, ale także zarobki, których wysokość może być powodem do zazdrości - wynika z najnowszej edycji monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Warunek - trzeba wybrać odpowiedni kierunek.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało dane z najnowszej edycji ogólnopolskiego monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, czyli popularnej ELA. System oficjalnie wystartował w 2016 roku. Informacje, jakie w nim znajdziemy, bazują na danych pochodzących z systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym, który wspiera pracę MNiSW.

Dowiemy się z nich wielu pożytecznych informacji na temat perspektyw, jakie przyszłym pracownikom daje ukończenie konkretnych uczelni, m.in. jak szybko po uzyskaniu dyplomu absolwenci zdobywali pracę czy na jakie zarobki mogli liczyć na starcie. 

Politechniki rządzą

Tym razem na tapetę wzięliśmy zestawienie uczelni kształcących w obszarze nauk technicznych. Skupiliśmy się na politechnikach oraz krakowskiej AGH. Okazuje się, że kierunki techniczne, szczególnie te bazujące na nowych technologiach i przemyśle 4.0, dają gwarancję dobrych zarobków na starcie kariery zawodowej. Tym samym dają też pewność, że praca znajdzie sama osoby, które je ukończyły. 

Liderem zestawienia jest Politechnika Warszawska. Mając dyplom z jej pieczęcią, na starcie zarobimy 0,93 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w powiatach zamieszkania (wskaźnik WWZ, który pokazuje, ile przeciętnie zarabiali absolwenci w stosunku do średniej wynagrodzeń tam, gdzie mieszkają. Im wartość względnych zarobków była wyższa, tym lepiej). 

- Pracodawcy muszą ustawiać się w kolejce już nie tylko po absolwentów, ale również po studentów. Mamy niesłychanie duże zapotrzebowanie gospodarki na inżynierów. Na wielu kierunkach jest to bardzo dużym wyzwaniem, zwłaszcza że chcemy dobrze kształcić - kilka miesięcy temu w rozmowie z PulsHR.pl wskazywał prof. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, czyli uczelni, która znalazła się w pierwszej trójce najlepszych w Polsce.

Nie ukrywał wtedy, że absolwenci AGH na starcie otrzymują wynagrodzenie sięgające kilkunastu tysięcy złotych, uczelnia nie ma szans zaoferować takich stawek.  

grafika: ela.nauka.gov.pl grafika: ela.nauka.gov.pl

Wyniki najnowszej edycji ELA potwierdziły to, co nasi dziennikarze w marcu 2018 usłyszeli od prof. Tomasza Łodygowskiego, rektora Politechniki Poznańskiej. - Stopa bezrobocia wśród absolwentów poznańskiej politechniki wynosi tyle, co w Poznaniu, czyli jest niższa niż 2 proc. Praktycznie wszyscy nasi absolwenci pracują w wyuczonych zawodach. Nie pracują wyłącznie ci, którzy pracować nie chcą - mówił wtedy. Bowiem PP znalazła się na trzeciej pozycji naszego zestawienia. Absolwenci zaraz na starcie kariery mogą liczyć na pensję w wysokości 0,93 przeciętnego wynagrodzenia w miejscu zamieszkania. 

Rzuca się w oczy zasada, że na wyższe zarobki na starcie mogą liczyć absolwenci, którzy ukończyli politechniki znajdujące się w największych polskich miastach. Pierwsza piątka to Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Im mniejsze miasto, tym przeciętne wynagrodzenie spada - i tak w Opolu, mieście wojewódzkim, w którym obecnie mieszka ponad 110 tys. osób, absolwenci Politechniki Opolskiej wchodząc na rynek pracy, otrzymują już tylko 0,66 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.  

Oto pełna lista politechnik:  

1. Politechnika Warszawska 0.95 

2. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie 0.9

3. Politechnika Poznańska 0.93

4. Politechnika Wrocławska 0.9

5. Politechnika Gdańska 0.89

6. Politechnika Łódzka 0.88 

7. Politechnika Śląska 0.8 

8. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki 0.78 

9. Politechnika Częstochowska 0.77

10. Politechnika Lubelska 0.7 

11. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza 0.7 

12. Politechnika Białostocka 0.67 

13. Politechnika Koszalińska 0.67

14. Politechnika Świętokrzyska 0.67

15. Politechnika Opolska 0.66

Najlepsze i najgorsze kierunki 

Jeśli ktoś uważa, że wystarczy wybrać jedną z powyższych uczelni, by nie obawiać się o swoją przyszłość zawodową, myli się. Istotny jest również wybór konkretnego kierunku. Pewnie dla nikogo zaskoczeniem nie będzie, że tym numerem jeden jest informatyka. 

Absolwenci tego kierunku na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji na AGH na starcie otrzymywali pensję niemal dwukrotnie wyższą, niż wynosi średnie wynagrodzenie w ich powiatach zamieszkania (1.97 WWZ). Co ciekawe, drugą pozycję w zestawieniu z wartością WWZ 1.8 zajęła informatyka (Wydział Matematyki i Informatyki), ale nie na politechnice, a Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Dalej znajdziemy automatykę i robotykę (Wydział Elektroniki i Techniki Informacyjnych) Politechniki Warszawskiej (1.71), informatykę stosowaną (Wydział Mechaniczny) na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (1.62). W pierwszej piątce kierunków z obszaru nauk technicznych znajdziemy jeszcze elektronikę i telekomunikację (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji) na krakowskiej AGH (1.61).

grafika: ela.nauka.gov.pl grafika: ela.nauka.gov.pl

Z kolei na ostatnich miejscach zestawienia pod względem zarobków po politechnicznej uczelni znajdziemy kierunek energetyka (Wydział Infrastruktury i Srodowiska) na Politechnice Częstochowskiej ze wskaźnikiem przeciętnych zarobków w odniesieniu do miejsca zamieszkania na poziomie zaledwie 0.35. Absolwenci architektury krajobrazu (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska), którą ukończą na Politechnice Białostockiej, na starcie mogą liczyć na zarobki w wysokości 0.36 przeciętnego wynagrodzenia w powiatach. W przypadku absolwentów ochrony środowiska (Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury) Politechniki Rzeszowskiej wskaźnik WWZ wynosi również 0.36.

Studenci, którzy ukończyli kierunek unikatowy na Politechnice Poznańskiej - technologię ochrony środowiska (Wydział Technologii Chemicznej) zarabiali 0.37 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w miejscu zamieszkania. Zaś WWZ na poziomie 0,39 dotyczył absolwentów socjologii (Wydział Organizacji i Zarządzania) na Politechnice Śląskiej oraz architektury (Wydział Architektury) na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.www.pulshr.pl | 29-05-2020 10:19:48