Młodzi Polacy o swojej przyszłości w Europie


RR - 1 cze 2018 13:45


Podczas debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym poświęconej przyszłości młodych mocno oberwało się systemowi edukacji, który nie przygotowuje do bycia odpowiedzialnym obywatelem. Koncentruje się za to na przekazywaniu wiedzy, głównie teoretycznej. Generalnie z rozmowy wyłania się obraz pokolenia otwartego na świat, które ceni sobie możliwość samorealizacji w różnych jego zakątkach.

- Nie patrzę tylko na Europę, patrzę na świat. Europa nie przykuwa naszej uwagi; do Rzymu mogę jechać w weekend. Myślimy szerzej - o innych kontynentach i globalizacji - zwrócił uwagę Piotr Trąbski, przedsiębiorca internetowy, dziennikarz i podróżnik, autor projektu Digital Student, nawiązując do głównych pytań sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego pt. "Jaka jest rola młodych w kształtowaniu Europy? Jak młodzi widzą Europę za 10 lat?"

 Piotr Trąbski, przedsiębiorca internetowy, dziennikarz i podróżnik, autor projektu Digital Student (fot. PTWP)
Piotr Trąbski, przedsiębiorca internetowy, dziennikarz i podróżnik, autor projektu Digital Student (fot. PTWP)

- Musimy być w świecie ambasadorem uniwersalnych wartości - dodał.

Więcej podobieństw, niż różnic

Dyskusję zagaił jedyny w gronie panelistów przedstawiciel starszego pokolenia - prof. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nb. najmłodszy (ur. 1964) wśród rektorów publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce. Na pytanie Piotra Herstowskiego, moderatora sesji i prezydenta AIESEC Polska w latach 2015-2016, jak młodzi widzą Europę dzisiaj, odpowiedział:

 - Myślę, że młodych wyróżnia otwarte myślenie, otwartość na świat, a także różnorodność i przywiązanie do wolności. To jest coś, o czym moje pokolenie - pokolenie stanu wojennego - nawet nie myślało. Teraz świat jest otwarty, wolny, daje olbrzymie możliwości, ale niesie z sobą niesamowite wyzwania. Wolność to wielka sprawa, ale i wielka odpowiedzialność - podkreślił Robert Tomanek.www.pulshr.pl | 26-09-2020 06:11:10