Łódzka SSE uruchamia mobilne centrum doradcze dla MŚP


aw/PAP - 28 maj 2018 14:42


Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła mobilne centrum doradcze i rekrutacyjne projektu Strefa RozwoYou. Oferuje ono dofinansowanie na cele edukacyjne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W ciągu miesiąca centrum odwiedzi 22 powiaty w Łódzkiem.

"Nasz strefowy kamper odwiedzi w ciągu czerwcu 22 powiaty w regionie, po to, by umożliwić spotkanie z naszymi konsultantami tym, którzy jeszcze nie wiedzą, że można skorzystać z projektu Strefa RozwoYou i uzyskać dofinansowanie do kształcenia pracowników mikro, małych i średnich firm. Na każdą z tych lokalizacji przewidziana jest pula pieniędzy, z których będzie można skorzystać" - podkreśliła wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz na konferencji w poniedziałek.

Projekt Strefa RozwoYou został uruchomiony przez ŁSSE we wrześniu ubiegłego roku. W ramach programu oferowane jest wsparcie finansowe szkoleń, kursów i usług doradczych. Dofinansowanie wynosi do 80 proc. wartości bonów. Całkowity budżet do rozdysponowania na początku projektu wynosił 24 mln złotych; obecnie do rozdania pozostało jeszcze ok. 8 mln zł. Do tej pory o bony rozwojowe aplikowało ponad 1,2 tys. firm, głównie z Łodzi.

"To bardzo dobry projekt, ponieważ pieniądze trafiają do tych, którzy naprawdę ich potrzebują i to oni sami decydują, na jaki rodzaj szkoleń je przeznaczą. ŁSSE bardzo sprawnie dysponuje tymi środkami; do tej pory wsparcie uzyskało 2 tys. pracowników i 80 proc. firm ze wskaźnika przewidzianego do realizacji. Jest to bardzo dobry wynik" - zaznaczył dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Zbigniew Gwadera.

Jak dodała Sygitowicz, konsultanci w mobilnym punkcie będą nie tylko informowali o programie, ale także pomagali w wypełnieniu wniosku online i uzyskaniu dofinansowania. W poniedziałek (28 maja) kamper ŁSSE stanął w Łodzi, natomiast kolejne przystanki zaplanowano w Ksawerowie, Brzezinach i Koluszkach. Do końca czerwca mobilny punkt odwiedzi także Łask, Wieluń, Wieruszów, Sieradz, Zduńską Wolę, Łowicz, Skierniewice, Rawę Mazowiecką, Opoczno, Tomaszów Mazowiecki, Ozorków, Kutno, Łęczycę, Poddębice, Piotrków, Bełchatów, Pajęczno, Radomsko.

Według ŁSSE weryfikacja i kwalifikacja zgłoszenia do programu Strefa RozwoYou, zajmuje nie dłużej niż 10 dni roboczych, licząc od dnia wysłania pełnej aplikacji. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia, przedsiębiorca zawiera umowę wsparcia, wpłaca wkład własny w wysokości 20 proc. lub 30 proc. wartości bonów, a jego pracownicy mogą rozpocząć korzystanie z oferty kursów, szkoleń i doradztwa, znajdujących się w Bazie Usług Rozwojowych.

Wsparcie jednego pracownika wynosi do 6 tys. zł (w tym wkład własny firmy), a wysokość dotacji jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa i preferencji w zakresie dofinansowania. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na dotację do 80 proc., średnie do 70 proc. Jeśli średnie przedsiębiorstwo należy do grupy wysokiego wzrostu zatrudnienia bądź sektora strategicznego, może liczyć na podniesienie kwoty dofinansowania do 80 proc.

Działająca od 20 lat ŁSSE składa się z 44 podstref. Do tej pory wydała 315 zezwoleń na działalność dla przedsiębiorców, którzy zainwestowali w niej 15 mld zł i utworzyli 37 tys. miejsc pracy. 

 www.pulshr.pl | 28-05-2020 13:11:10