Joachim Brudziński: Zaufanie do strażaków bierze się z ich służby i poświęcenia


PAP/AT - 19 maj 2018 19:00


Zaufanie do strażaków nie bierze się tylko i wyłącznie z galowych mundurów, ale to zaufanie bierze się przede wszystkim ze służby. Służby niejednokrotnie okupionej krwią  i poświęceniem. Za to szanowni funkcjonariusze, drodzy druhowie chcę wam przede wszystkim podziękować - powiedział w Myśliborzu (Zachodniopomorskie) szef MSWiA Joachim Brudziński.

Brudziński podkreślił podczas wojewódzkich obchodów dnia strażaka, że funkcjonariuszki i funkcjonariusze Straży Pożarnej, tak w Zachodniopomorskiem, jak w skali całej Polski, cieszą się ponad 94 proc. zaufaniem.

"To zobowiązuje, ale jednego możemy być pewni, że to zaufanie nie bierze się tylko i wyłącznie z waszych galowych mundurów i takich uroczystości, ale to zaufanie bierze się przede wszystkim z waszej nie pracy, ale z waszej służby. Służby niejednokrotnie okupionej waszą krwią, potem i poświęceniem. Za to szanowni funkcjonariusze, drodzy druhowie chcę wam przede wszystkim podziękować" - powiedział szef MSWiA.

Zwracając się do strażaków powiedział, że "w pas się im kłania", bo są "jednym z najsilniejszych atrybutów państwa polskiego dziś tu na Pomorzu Zachodnim". Zarazem Brudziński podkreślił, że Polska jest jedna i - jak mówił - do poczucia bezpieczeństwa "takie samo prawo ma mieszkaniec ziemi myśliborskiej, ziemi wałeckiej, ziemi kołobrzeskiej, goleniowskiej, jak mieszkaniec naszego pięknego Szczecina i jak mieszkańcy tzw. Polski metropolitalnej.

Funkcjonariusze straży pożarnej otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe i odznaczenia państwowe (fot.twitter.com/MSWiA_GOV_PL) Funkcjonariusze straży pożarnej otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe i odznaczenia państwowe (fot.twitter.com/MSWiA_GOV_PL)

Szef MSWiA zaznaczył, że ważne jest również to, funkcjonariusze Straży Pożarnej mieli poczucie, że za nimi "stoi siła państwa". "Przyjeżdżam dziś także po to, aby przekazać, że chcemy budować siłę, prestiż, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Do 2020 r. do PSP popłynie 1,7 mld zł, do OSP 500 mln zł" - powiedział minister.

Na myśliborskim rynku wypełnionym strażakami, ale także licznie przybyłymi mieszkańcami miasta, szef MSWiA wręczył sztandar strażakom z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu.

Funkcjonariusze straży pożarnej otrzymali także awanse na wyższe stopnie służbowe i odznaczenia państwowe. W uroczystości uczestniczyli m.in. parlamentarzyści z Pomorza Zachodniego, władze wojewódzkie i samorządowe, a także strażacy z Niemiec.

Na samym początku uroczystości przy hymnie narodowym podniesiono flagę narodową na wozie strażackim z drabiną. Na rynku można było zobaczyć kompanie honorowe straży pożarnej i wojskową orkiestrę ze Szczecina. Wszyscy chętni mogli także m.in. obejrzeć samochody straży pożarnej i sprzęt, który na co dzień w swojej pracy używają strażacy. Nie zabrakło także pokazów sprzętu używanego przez wojsko.

Na Pomorzu Zachodnim każdego dnia służy w PSP ponad 1,5 tys. strażaków, a także 11 tys. strażaków ochotników.www.pulshr.pl | 05-07-2020 18:11:51