Start-Up Challenge: Oto najciekawsze start-upy w Polsce


PulsHR.pl - 15 maj 2018 21:17


We wtorek (15 maja) podczas European Start-Up Days, imprezy towarzyszącej X Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach, rozdano nagrody w konkursie Start-Up Challenge. Wyłoniono sześć najlepszych start-upowców. Oto oni.

Europejski Kongres Gospodarczy już od 10 lat stwarza szerokie możliwości spotkań i prezentacji liderów biznesu z Polski, Europy i innych kontynentów, przyczyniając się do promocji Katowic.

- To zaszczyt powitać „najlepszych z najlepszych” w katowickim Spodku, miejscu legendarnym, które od trzech lat kojarzy się z tymi, którzy potrafią przekuć swoje pomysły w niebywały sukces - mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent miasta Katowice.

Korporacje szukają innowacji, a startupy możliwości rozwoju. European Start-up Days to doskonała platforma wymiany myśli i doświadczeń, ale też wielka szansa dla kiełkujących idei oraz autorów najlepszych pomysłów na zaprezentowanie się biznesowemu światu i rozwinięcie skrzydeł pod okiem dużych firm z kapitałem.

- European Start-up Days zorganizowaliśmy po to, by łączyć duży, niekiedy skostniały, biznes korporacyjny ze start-upami. Mam nadzieję, że to się realnie dzieje, a porozumień, które zaowocują realnymi projektami, będzie dużo. Mam nadzieję, że to wydarzenie i ten konkurs pomogą wam rozwijać wasze biznesy - zaznacza Wojciech Kuśpik, prezes PTWP.

- O roli start-upów w rozwoju gospodarczym nikogo tutaj nie muszę przekonywać. Są dla takich „skostniałych” organizacji jak zastrzyk tlenu. Takie działania, jakie podejmujemy jako duża, międzynarodowa organizacja, nastawione są na symbiozę. Ze swojej strony jesteśmy w stanie zaproponować im skalę i możliwość skalowalności biznesu - podkreśliła Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

- Stojąc na scenie, przypominałem sobie, jak 13 lat temu zakładaliśmy pierwszy AIP. To były prehistoryczne czasy, w których nikt nie mówił o start-upach, a po prostu o przedsiębiorczości. Dzisiaj możemy powiedzieć, że mamy ogromy sukces. Jest w Polsce ogromna skala start-upów, a samo słowo start-up słyszymy odmieniane przez wszystkie przypadki. To nas bardzo cieszy, bo ludzie wierzą, że z małej inicjatywy może powstać coś wielkiego, a nawet globalnego. Teraz chcemy jeszcze uczynić jedną ważną rzecz, której brakuje w ekosystemie: chcemy pochwalenia się, że już teraz jest dobrze. Były trudności i porażki, ale to, co mamy, to przykłady wielu ludzi, którym udało się zrealizować swoje marzenia Dariusz Żuk, prezes Business Link.

Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku odbył się konkurs Start-up Challange. Spośród 100 start-upów wybrano najciekawsze, które zaprezentowały się podczas European Start-Up Days. Z grona finalistów wybrano najlepszą szóstkę. 

W kategorii New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny) najciekawszy okazał się start-up NanoPure Technologies, który opracował i opatentował technologię syntezy polimerów przewodzących. Na tej podstawie rozwija rodzinę pigmentów antykorozyjnych POLYCOR z produktami optymalnie dostosowanymi do różnych typów powłok malarskich, które charakteryzują się wówczas co najmniej dwukrotnie wyższą odpornością antykorozyjną.

Start-up został wyróżniony za wysoką i przemyślaną skalowalność produktu oraz dobrze zaplanowaną strategię komercjalizacji. Jury uznało oferowany produkt za unikalny w skali światowej.

- Ta nagroda to dla nas potwierdzenie, że nasz produkt jest bardzo dobry i jak najszybciej powinien pojawić się na rynku - powiedział, odbierając nagrodę, Jakub Śliwiński z firmy NanoPure.

W kategorii Tradition & Modernity (Przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo) wygrała firma Sense Monitoring. Jej flagowym produktem jest system S-One – to w wielkim skrócie laserowy monitoring konstrukcji dachu. Jedyny dostępny na rynku system, który nie ingeruje w konstrukcję ani nie ogranicza funkcjonowania monitorowanej przestrzeni.

Firma posiada mocny zespół hardwearowy i dobrą trakcję. Ze względu na rosnący rynek proptech produkt odpowiada na potrzeby szerokiego grona odbiorców.

Najlepszy w kategorii Health & Biotechnology (Medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia) okazał się start-up Genomtec, który stworzył przenośne laboratorium znajdujące się na chipie. W zaledwie 20 minut jest w stanie w 100 proc. wykryć obecność DNA lub RNA w dowolnym materiale genetycznym. Identyfikuje wirusy, bakterie, mutacje genetyczne, grzyby. Urządzenie mieści się w kieszeni.

Jury doceniło innowacyjność rozwiązania, klarowną ścieżkę komercjalizacji o jasnej i zdywersyfikowanej strukturze produktu. Ponadto, produkt wpisuje się w trend, redukcji jednostkowej kosztów badania poprzez przyspieszenie procesu czy obniżenie kosztu urządzenia laboratoryjnego.

Environment (Ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów) - najlepszy w tym obszarze jest Handerek Technologies - Converting plastic to fuel.

Handerek Technologies specjalizuje się w technologii plastikowej, umożliwiającej komercyjne przetwarzanie pod ciśnieniem atmosferycznym odpadów z tworzyw sztucznych na całkowicie rafinowany olej napędowy i frakcje benzyny. Oferowane przez firmę rozwiązanie może pożytkować nieumyte, mieszane odpady.

Rozwiązanie adresuje istotny trend recyclingu w kraju ich wytworzenia, co także stanowi istotne wyzwanie polityki środowiskowej naszego kraju - ten aspekt został doceniony przez jury.

- Nie oczekiwaliśmy takiego wyróżnienia. Chcę podziękować, że jury doceniło naszą pracę i chcę także podziękować swojemu zespołowi, który rzetelnie i ofiarnie wykonuje swoją pracę - powiedział dyrektor i założyciel firmy Adam Hańderek.

Jeśli chodzi o kategorię Clinet & Lifestyle, to zwycięzcą został start-up Abyss Glass, który produkuje interaktywne lustra oraz tworzy wirtualne przymierzalnie z czytnikiem tagów RFID. Dzięki temu lustro „wie”, jakie ubrania wzięliśmy ze sobą do przymierzalni i na tej podstawie może wyświetlić targetowane informacje. W najbliższym czasie firma planuje rozwinąć sieć sprzedażową w Europie oraz pozyskać nowych klientów.

Jury doceniło ogromny potencjał zespołu, wysokie zorientowanie na klienta, ambitne plany rozwojowe oraz wyraźnie wytyczone cele biznesowe.

Kategorię Business Process wygrał start-up ShelfWise. To oprogramowanie do monitoringu półek sklepowych w czasie rzeczywistym. Umożliwia weryfikację i ocenę planogramów, czyli sposobu prezentacji produktów w sklepie. Dzięki użyciu najnowocześniejszych metod sztucznej inteligencji, w tym deep learningu, zaledwie w kilka sekund aplikacja pozwala ocenić obecność i ekspozycję produktu oraz zgodność z planogramami już na etapie wizyty przedstawiciela handlowego. 

- Serdecznie dziękujemy jury i wszystkim organizatorom. Mamy nadzieję, że to, co kochamy, czy to jest IT czy sztuczna inteligencja, będzie miało wpływ na Polskę i będzie mogło się u nas rozwijać – powiedzieli przedstawiciele firmy.

Oferowany produkt doskonale odpowiada na potrzeby rynku oraz rozwijając się trend automatyzacji retailu. Jury doceniło globalne ambicje marki oraz chęć ekspansji na europejskich rynkach.



www.pulshr.pl | 20-01-2019 06:14:17