Jastrzębia Góra: Kościół z terminalem. Ofiara "na tacę" kartą płatniczą


PAP/AT - 11 maj 2018 14:39


Parafia św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze wychodzi na przeciw wiernym, którzy nie noszą przy sobie gotówki. Ofiarę na tacę będą mogli złożyć za pomocą karty płatniczej.

Wierni z parafii św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze mogą złożyć ofiarę za pomocą karty płatniczej - poinformował proboszcz o. Andrzej Batorski. Ma to być ułatwienie dla wiernych, którzy nie noszą przy sobie gotówki.

Zdaniem jezuity o. Batorskiego, coraz więcej ludzi nie nosi przy sobie gotówki. "Sam nie używam gotówki, to dla mnie niepraktyczne. Nieraz byłem świadkiem sytuacji, kiedy wierni nie mieli przy sobie pieniędzy i źle czuli się z faktem, że nie mogą złożyć ofiary" - podkreślił.

Jak zaznaczył, problemem jest zwłaszcza to, że w Jastrzębiej Górze zlikwidowano filię banku i w pobliżu nie ma bankomatu - najbliższy znajduje się 5 km dalej, we Władysławowie. "To problem zwłaszcza dla turystów, których w sezonie jest w Jastrzębiej Górze wielu" - wyjaśnił.

Czytaj też: Ile kosztują księża?

O. Batorski zapewnia, że nie będzie chodził z terminalem po kościele w trakcie mszy św. Każdy, kto zechce, będzie mógł złożyć ofiarę w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

W jego ocenie, niedługo taka praktyka stanie się w Kościele katolickim powszechna. "Pewien bank zrobił kiedyś prototypy koszyków z terminalami. Jego przedstawiciele zgłosili się do zakonu jezuitów z prośbą, by to rozwiązanie przetestować. Wtedy się na to nie zdecydowaliśmy, bo nie mieliśmy pewności, w jakim kierunku sytuacja się rozwinie. Dzisiaj wszyscy wszędzie pytają, czy można zapłacić kartą, to już nie jest nowinkarstwo, tylko powszechna praktyka, dlatego sądzę, że sytuacja dojrzała do takiego rozwiązania" - ocenił.

 www.pulshr.pl | 20-10-2020 13:22:53