Forte wybudowało w Suwałkach fabrykę płyt wiórowych


PAP/JS - 12 kwi 2018 15:39


Spółka Forte wybudowała na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podlaskie) fabrykę płyt wiórowych, która w czwartek (12 kwietnia) została uroczyście otwarta. Forte zainwestowało w nią dotąd 520 mln zł.

Fabryka powstała na obrzeżach Suwałk. Zaczęła produkcję w lutym tego roku. To największa fabryka w tym mieście, która zatrudni 600 osób. Obecnie pracuje tam 240 pracowników.

Jak poinformował prezes Forte Maciej Formanowicz, w fabryce będą produkowane płyty nowej generacji, które zaspokoją potrzeby Forte do produkcji mebli w czterech zakładach w Polsce. Fabryka docelowo ma produkować 1500 metrów sześciennych płyty dziennie.

"Naszym zamierzeniem jest to, byśmy zużyli całą wyprodukowaną tutaj płytę w swoich fabrykach. To jest tak pomyślane, żebyśmy konsumowali całą wyprodukowaną płytę do produkcji mebli" - dodał Formanowicz.

Prezes Forte powiedział, że w tym momencie Forte będzie jedyną polską firmą w sektorze meblarskim, która będzie samowystarczalna, jeśli chodzi o zaopatrzenie w podstawowy materiał do produkcji.

Inwestycję realizuje spółka Tanne, zależna od Forte. Obok fabryki płyt wiórowych Tanne, powstała także nowa hala magazynowa, skąd płyty będą wysyłane do fabryk Forte. W ramach tego projektu jesienią 2019 roku zostanie otwarta w Suwałkach jeszcze następna fabryka mebli. W czwartek wmurowany został kamień węgielny pod jej budowę. W sumie Forte ma zainwestować w Suwałkach ponad 700 mln zł i zatrudnić ok. tysiąca osób.

"Jestem dumny z tego przedsięwzięcia także dlatego, że tworzymy nowe miejsca pracy i przyczyniamy się do rozwoju Suwałk i całego regionu" - powiedział Formanowicz.

Forte 1 września otworzy także w Suwałkach dwujęzyczne przedszkole dla dzieci swoich pracowników. Spółka uczestniczy również w programie klas patronackich w suwalskich szkołach technicznych. Uczniowie tych szkół mają trafiać do pracy w Forte. Po realizacji inwestycji do budżetu Suwałk ma wpływać z różnych podatków ok. 17 mln zł.

Formanowicz powiedział, że fabryka Tanne jest proekologiczna. Do powietrza nie są emitowane żadne zanieczyszczenia. Wszystkie są utylizowane. W fabryce jest jeden komin, z którego wydobywa się para wytwarzana w procesie suszenia wiórów, z których powstają płyty.

Forte to lider w Europie produkcji mebli "w paczkach". Spółka Forte ma w Polsce pięć fabryk zlokalizowanych w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku i Hajnówce. W 2017 r. grupa wyprodukowała 3,5 mln sztuk mebli (wartość sprzedaży - 1,096 mld zł). Produkty Forte trafiają do 40 krajów na świecie.www.pulshr.pl | 19-09-2018 13:41:48