Jaka jest śląska recepta na trudny rynek pracy?


jk - 13 lut 2018 20:00


Jak skłonić młodych ludzi, profesjonalistów i talenty do rozwijania swojej kariery zawodowej? O tym będą rozmawiać eksperci w trakcie kolejnej edycji Property Forum Katowice.

Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza Jaworzno czy też Jastrzębie Zdrój są wśród liderów miast o najwyższych zarobkach w Polsce. Pensje nie są jednak tak kuszące dla Polaków jak na przykład w Warszawie, gdzie liczba mieszkańców się zwiększa. Katowice natomiast wymierają. W 1988 r. miały 366 tys. mieszkańców. Dziś katowiczan jest nieco poniżej 300 tys., a według prognoz w 2035 r. miasto będzie miało o 50 tys. mieszkańców mniej. Z kolei do 2030 roku, jak wynika z badań Polskiej Akademii Nauk, w województwie śląskim w ogóle ubędzie 800 tys. mieszkańców.

Rynek pracy w potrzebie

Demografia utrudnia sytuację na rynku pracy. Pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Są branże, gdzie deficyt specjalistów jest ogromny. Przykładem może być sektor kolejowy, hutniczy czy IT. Również branża nowoczesnych usług dla biznesu odczuwa głód dobrze wykwalifikowanej kadry, a rywalizacja o talenty staje się coraz bardziej wyraźna. Pracodawcy nie są już w tak komfortowej sytuacji jak jeszcze kilka lat temu i są zmuszeni wykazywać się większą kreatywnością, by podtrzymać rozwój spółki i przyciągnąć do pracy kandydatów, zwłaszcza z młodszego pokolenia.

Jak skłonić młodych ludzi, profesjonalistów i talenty do rozwijania swojej kariery zawodowej w województwie śląskim? Jak władze regionalne i lokalne powinny stymulować lokalny rynek pracy? Czy polityka edukacyjna województwa śląskiego nadąża za zmieniającymi się potrzebami rynku pracy? Jak zachęcić najzdolniejszych absolwentów do pozostania na Górnym Śląsku? Czy design biura ma znaczenie dla pracowników i jak ważnym argumentem stał się w procesach rekrutacyjnych? Między innymi na te pytania będą szukać odpowiedzi eksperci w trakcie dyskusji „Kadry. Śląska recepta na trudny rynek pracy”, która odbędzie się 15 lutego br. podczas Propety Forum Katowice 2018.

Do udziału w sesji, którą poprowadzi Rafał Kerger, redaktor naczelny m.in. PulsHR.pl i WNP.PL zostali zaproszeni: Arkadiusz Hołda, założyciel, kanclerz, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Andrzej Kowalczyk, rektor, Uniwersytet Śląski, Arkadiusz Mężyk, rektor, Politechnika Śląska, Joanna Osoba-Botwina, dyrektor personalna, Rockwell Automation, Barbara Piontek, zastępca prezesa, członek zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Ewelina Solecka, workplace consulting manager, Grupa Nowy Styl.

Property Forum Katowice

Regionalne Property Forum Katowice odbędzie się w dniach 15-16 lutego 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Konferencja będzie częścią wydarzenia 4 Design Days – święta architektury, nieruchomości i wzornictwa (15-18 lutego 2018 r.). Gospodarzem spotkania jest Grupa PTWP, wydawca portali PulsHR,pl, PropertyNews.pl oraz PropertyDesign.pl.www.pulshr.pl | 28-05-2018 11:19:31