GoldenLine, praca: Kogo szukali rekruterzy w 2017 roku?


jk - 13 sty 2018 6:00


Utrzymująca się w 2017 roku stopa bezrobocia w okolicach 7 proc. sprawiła, że pracodawcy mieli duży problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rekruterzy nie tylko publikowali oferty pracy, ale również korzystali z możliwości bezpośredniego dotarcia do kandydatów, czyli tzw. direct search. Kogo dokładnie szukali?

W 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 291 324 osób posiadających profil zawodowy w serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, 13 proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - rozwój oprogramowania.

Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją sprzedaż (11 proc. osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera miało taką specjalizację), zaś na trzecim - ze specjalizacją finanse i ekonomia (10 proc. otrzymujących propozycje pracy).

Czytaj też: Rekrutacja obcokrajowca? Wielu HR-owców nie jest na to przygotowanych

Tuż za podium znaleźli się kandydaci ze specjalizacją inżynieria (9 proc.) oraz obsługa klienta (9 proc.). warto zaznaczyć, że pracownicy mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację.

Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?

Jak wynika z analiz GoldenLine, w 2017 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 35. rokiem życia (49 proc. zapytanych osób była w tym wieku), zaś 29 proc. osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, było w wieku 36-45 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby pomiędzy 18. a 26 rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, 10 proc. jest w tym wieku). Tuż za podium znalazły się osoby w wieku 45+ (8 proc. zapytanych osób).

Czytaj też: Co drugi handlowiec był bez pracy w ciągu ostatnich 3 lat

Kandydaci a regiony Polski

Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby mieszkające w województwie mazowieckim (25 proc.), śląskim (12 proc.), dolnośląskim (12 proc.), wielkopolskim (10 proc.) oraz małopolskim (10 proc.).

Informacje te wskazują, że w 2017 roku najwięcej pracowników poszukiwanych było w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków.

Kogo szukali rekruterzy?

W 2017 roku większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, miała umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość programu AutoCAD (10 proc.), znajomość języka programowania SQL (7 proc.), JavaScript (7 proc.), a także znajomość systemu SAP (7 proc.).

Jak wynika z analiz GoldenLine, istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (14 proc.), zarządzanie projektami (11 proc.) czy negocjacje (6 proc.).

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród 291 324 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52 proc. włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 19 proc. użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (7 proc. użytkowników).

Ogłoszenia o pracy

W 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 157 844 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (17 proc.), dolnośląskie (13 proc.), małopolskie (11 proc.), śląskie (9 proc.), oraz wielkopolskie (8 proc.).

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze sprzedaż - oferty dla tej specjalizacji to 21 proc. ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: produkcja (15 proc. wszystkich ofert pracy), obsługa klienta i call center (10 proc.), informatyka i programowanie (9 proc. ofert) oraz finanse i ekonomia (9 proc.).www.pulshr.pl | 21-06-2018 12:11:10