Islandia: Płace kobiet i mężczyzn ustawowo mają być równe


GP - 3 sty 2018 11:30


Islandia od 1 stycznia ma w prawie zapis nakazujący płacić kobietom i mężczyznom po tyle samo za tę samą pracę.

• Jest to efekt ogólnokrajowego protestu w 2016 r. Tysiące Islandek wychodziły wówczas wcześniej  z pracy, by zamanifestować sprzeciw wobec nierówności płac.

• Legislacja nie dotyczy firm zatrudniających mniej niż 25 osób.

Bezprecedensowe prawo właśnie skończyło drogę legislacyjną. Jak podał m.in. internetowy portal magazynu "Fortune" (fortune.com) nielegalne stało się płacenie kobietom mniej niż mężczyznom za tę samą pracę. Jest tylko jedno ograniczenie tego zapisu. Firma musi zatrudniać 25 lub więcej osób, by być podległą tej regulacji. Niepotrafiący wykazać, że postępują zgodnie z nowym prawem będą musieli liczyć się z grzywnami.

Jak przekonuje portal, to już kolejna regulacja, którą Islandia umacnia się na froncie walki o równouprawnienie kobiet. - Światowe Forum Ekonomiczne uplasowało Islandię na szczycie swojego zestawienia krajów przyjaznych wyrównywaniu szans - napisał "Fortune", nie pomijając, że kraj blisko dekadę jest na pierwszym miejscu tego rankingu.  Bierze on pod uwagę nie tylko rynek pracy, czy ekonomię, plasuje kraje świata także w oparciu o aktywność kobiet w edukacji, zdrowiu i opiece zdrowotnej, nie pomija także polityki.

Propozycja karania grzywną za nierówne płace pojawiła się w 2016 r. w Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca, źródło: pixabay.com Propozycja karania grzywną za nierówne płace pojawiła się w 2016 r. w Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca, źródło: pixabay.com

Kobiety w Islandii to np. 48 proc. całego krajowego parlamentu a wynik ten uzyskano bez wprowadzania parytetów na listach wyborczych.

Dwa lata temu duża akcja społeczna popchnęła Islandki, by wyjść z pracy o 14.38. To symboliczna godzina, bo obrazuje moment, w którym statystycznie mężczyzna pracujący od tej samej godziny rano zarabia równowartość kobiecej średniej płacy.

Islandia liczy 323 tysiące ludzi i stawia sobie za cel zlikwidowanie różnicy w płacach w całym kraju do 2020 roku. Tym postanowieniem wyspa praktycznie stała się pionierem walki o równość płac i likwidację dyskryminacji płciowej w wynagrodzeniach.www.pulshr.pl | 21-06-2018 12:21:43