• Wskaźnik umiędzynarodowienia na polskich uczelniach jest zbyt niski. Wynosi obecnie ok. 4 proc. Resort nauki chce to zmienić. Wprowadził nowe zasady finansowania, które premiują te uczelnie, które oferują programy dla studentów z zagranicy.
• Najbardziej zależy im na studentach, którzy chcą uzyskać dyplom polskiej uczelni, a nie tylko przyjechać na wymianę krótkoterminową, np. w ramach programu Erasmus.
– Polskie uczelnie oferują bardzo wysokie standardy kształcenia oraz infrastrukturę na światowym poziomie. Bez problemu mogą sprowadzać do Polski studentów z zagranicy i chwalić się przed nimi swoim dorobkiem. To sposób na budowanie marki na rynku międzynarodowym, europejskim czy globalnym – przekonuje dr hab. Teresa Czerwińska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zapowiada też, że zwiększenie wskaźnika umiędzynarodowienia polskich uczelni, który obecnie wynosi ok. 4 proc., jest jednym z priorytetów resortu nauki. Uczelnie, które będą oferowały programy dla zagranicznych studentów, będą premiowane finansowo.
Zobacz całą rozmowę z wiceminister Czerwińską.