Na polskich uczelniach za mało studentów z zagranicy


Katarzyna Domagała-Szymonek - 24 maj 2017 17:28


Zwiększenie wskaźnika umiędzynarodowienia polskich uczelni jest jednym z naszych priorytetów – przekonuje dr hab. Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która była gościem IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

• Wskaźnik umiędzynarodowienia na polskich uczelniach jest zbyt niski. Wynosi obecnie ok. 4 proc. Resort nauki chce to zmienić. Wprowadził nowe zasady finansowania, które premiują te uczelnie, które oferują programy dla studentów z zagranicy.

• Najbardziej zależy im na studentach, którzy chcą uzyskać dyplom polskiej uczelni, a nie tylko przyjechać na wymianę krótkoterminową, np. w ramach programu Erasmus. 

– Polskie uczelnie oferują bardzo wysokie standardy kształcenia oraz infrastrukturę na światowym poziomie. Bez problemu mogą sprowadzać do Polski studentów z zagranicy i chwalić się przed nimi swoim dorobkiem. To sposób na budowanie marki na rynku międzynarodowym, europejskim czy globalnym – przekonuje dr hab. Teresa Czerwińska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zapowiada też, że zwiększenie wskaźnika umiędzynarodowienia polskich uczelni, który obecnie wynosi ok. 4 proc., jest jednym z priorytetów resortu nauki. Uczelnie, które będą oferowały programy dla zagranicznych studentów, będą premiowane finansowo. 

Zobacz całą rozmowę z wiceminister Czerwińską.www.pulshr.pl | 08-07-2020 08:50:43