Praca zdalna ma sporo plusów. W przyszłości będzie normą?


GP - 30 mar 2017 12:58


Zgodnie z najnowszym badaniem organizacji Future Workplace, praca zdalna ma bardzo wiele zalet. Można się również spodziewać, że w przyszłości coraz więcej osób będzie pracować spoza biura.

• Przez długi czas panowało przekonanie, że pracownik zdalny ma mniejszy kontakt z zespołem. Nowe badanie organizacji Future Workplace, które przeprowadzono w 12 krajach przeczy takiemu obrazowi.

• Okazuje się, że osoby pracujące zdalnie są bardziej zadowolone z tego, jak mogą godzić życie zawodowe z prywatnym, a także bardziej lojalne wobec pracodawcy.

• Dla Jima Krugera, pracującego dla Polycomu, praca zdalna jest przykładem ewolucji form zatrudnienia do jakiej należy przyszłość.

Jak wynika z marcowego badania Banku Światowego, w Polsce tylko 6 proc. Polaków pracuje zdalnie. Zdecydowanie pod tym względem prześcigają nas Szwedzi i Duńczycy - wśród nich nawet 15 proc. aktywnych zawodowo osób pracuje z domu.

Hernan Winkler z Banku Światowego przestrzega jednak, że praca z domu naraża na wykluczenie społeczne i trudności z dostosowaniem się. - Choć internet kreuje ogromne możliwości, istnieje ryzyko pogłębienia problemu wykluczenia społecznego - zaznacza we wstępie do raportu prezes Banku.

Czytaj też: Globalne zaangażowanie pracowników słabnie

- Istnieje przekonanie a nawet stygmatyzacja, że pracownik zdalny jest odłączony od zespołu - mówi Jeanne Meister z Future Workplace. - Nasze badanie pokazało, że nie jest to prawdą. Osoby pracujące zdalnie są często bardziej społeczni, aktywni, często też wypracowują mocniejsze relacje społeczne niż tradycyjnie pracujący - wyjaśnia.

Badanie o którym wspomina Meister - "Twarz pracy zdalnej" (z ang. The Human Face of Remote Working)- zostało przeprowadzone na grupie ponad 25 tys. pracowników z 12 krajów, m.in. z USA, Kanady, Brazylii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Indii, Singapuru, Niemiec, Australii i Chin.

Praca zdalna ma plusy

Z badania przeprowadzonego przez Future Workplace wynika, że praca zdalna wpływa lepiej na możliwość pogodzenia życia prywatnego z zawodowym (70 proc. ankietowanych na to wskazało). Zwiększa również lojalność pracowników wobec pracodawcy.

Co więcej, 63 proc. badanych czuje się bardziej wydajnymi w aktywności zawodowej, a 38 proc. chwali sobie możliwość opieki nad dziećmi, jaką daje praca zdalna.

Czytaj też: Mamy 20 miejsc gdzie warto pracować w Polsce

Według autorów badania, dla pracodawcy zdalna praca to oczywisty zysk w postaci praktycznie nieograniczonego dostępu do pracowników z całego świata, a także mniejsze koszta.

Praca przyszłość

Jim Kruger, pracujący dla Polycomu (również zaangażowanego w badanie) stwierdził po upublicznieniu wyników, że elastyczność form zatrudnienia jest kierunkiem przyszłościowym i praca w warunkach domowych jest najdoskonalszym przykładem takiej pozytywnej ewolucji.

- Firmy zaczynają rozumieć, jak kluczowe są takie udogodnienia dla pracujących - komentuje Kruger w serwisie Cio.com. - 73 proc. firm, które zbadaliśmy miało bardzo elastyczne godziny pracy jako element porozumienia z pracownikami. To będzie też duże wyzwanie w obecnej generacji, czyli w pokoleniu millenialsów, czy też w pokoleniu Z - dodaje.www.pulshr.pl | 06-08-2020 21:27:54