Obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztowało miliardy


AT - 16 lut 2017 8:15


• Obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztowało nawet 18 mld złotych rocznie.
• Do 2025 r. rząd będzie musiał znaleźć na emerytury dodatkowo 88,7 mld zł


Obniżony wiek emerytalny zacznie obowiązywać 1 października 2017 roku. – Dotrzymaliśmy słowa. Przywracamy sprawiedliwość społeczną polskim obywatelom – mówiła przed głosowaniem w Sejmie premier Beata Szydło.

Realizacja obietnicy wyborczej będzie jednak drogo kosztować. Według szacunków Kancelarii Prezydenta miało to być 10 mld zł rocznie. Tymczasem rząd, jak wynika z tzw. przeglądu emerytalnego, policzył, że już za cztery lata w 2021 r. wpływy do FUS będą niższe o 3 mld zł, a wypłaty emerytur będą wyższe o 14 mld zł. To oznacza niemal o 18 mld zł większą dziurę w ZUS – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

W kolejnych latach będzie jeszcze gorzej. Od 2022 do 2025 r. obniżenie wieku będzie kosztować rocznie aż ok. 18 mld zł. Łącznie więc do 2025 r. budżet będzie musiał znaleźć na emerytury dodatkowo 88,7 mld zł - informuje „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Emerytury i renty: Ile wynoszą w poszczególnych województwach?

- Tragedia. To rozsadzi finanse publiczne – mówi w komentarzu cytowanym przez „Gazetę Wyborczą” Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Dziennik zauważa, że dziurę trudno będzie zasypać uszczelnieniem VAT, biorąc pod uwagę dotychczasowe efekty działań rządu PiS. Nie ma na razie mowy także o ograniczaniu przywilejów emerytalnych. Rozwiązaniem jest przejęcie środków z OFE, a później wzrost podatków – podsumowuje „Gazeta Wyborcza”.www.pulshr.pl | 21-05-2018 01:40:22