Szwajcaria, dochód gwarantowany: Mogli mieć 2,5 tys. franków pensji od państwa. Powiedzieli nie


PAP/AT - 7 cze 2016 11:05


• Zdecydowana większość Szwajcarów odrzuciła w referendum propozycję wprowadzenia dochodu gwarantowanego dla każdego mieszkańca.
• Prawie 77 proc. głosujących uznało, że nie chce otrzymywać dodatku do pensji w wysokości 2,5 tysiąca franków szwajcarskich (czyli ok. 10 tys. zł) oraz 625 franków dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Lewicowa grupa inicjatorów referendum uznała swoją porażkę, ale zwróciła uwagę, że osiągnięty wynik i tak okazał się zaskakująco dobry. To „sensacyjny sukces”. Ponad 22 proc. to „o wiele więcej, niż spodziewaliśmy się uzyskać, a to oznacza, że debata (o bezwarunkowym dochodzie podstawowym) będzie kontynuowana na szczeblu międzynarodowym”.

Autorzy inicjatywy proponowali w dyskusjach, by każdy dorosły mieszkaniec Szwajcarii niezależnie od swych dochodów otrzymywał co miesiąc od państwa nieopodatkowaną kwotę 2,5 tys. franków, natomiast osoby w wieku do 18 lat – 625 franków. Tłumaczono to wysokim bezrobociem spowodowanym rosnącą robotyzacją.

Czytaj też: Państwo chce robić biznes samo ze sobą

Postawione w referendum pytanie dotyczy tylko wprowadzenia takiego świadczenia, a nie jego wysokości, która - jak formułuje to przedstawiony projekt nowelizacji konstytucji – „ma umożliwić całemu społeczeństwu godny byt człowieka i udział w życiu publicznym”. Jak zauważył politolog Claude Longchamp, ważnym argumentem za odrzuceniem tego pomysłu były do końca niewyjaśnione wątpliwości co do jego finansowania.

Według rządowych obliczeń realizacja inicjatywy kosztowałaby corocznie 208 mld franków, przy czym znaczną większość tych kosztów pokryłby transfer środków przeznaczanych do tej pory na inne cele, w tym świadczenia społeczne. Nie dałoby się jednak uniknąć konieczności dofinansowywania budżetu każdego roku kwotą 25 mld franków, na co potrzebne byłyby znaczne oszczędności lub podwyżki podatków.www.pulshr.pl | 29-02-2020 13:40:04