Jak bezpiecznie szukać pracy w sieci?


jk - 29 mar 2016 11:35


Poszukiwanie pracy coraz bardziej jest zależne od działań online, które wiążą się z większym zagrożeniem wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.

Bezpieczeństwo w sieci pozostaje jednym z największych problemów współczesnego świata biznesu zarówno w kontekście firm, jak i jednostek. O ile ostrożność przy zakupach online czy nawiązywaniu znajomości na różnego rodzaju portalach weszła już wielu internautom w nawyk, to te praktyki często nie są stosowane przy poszukiwaniu pracy. A warto pamiętać, że zabezpieczenie komputera przed wyciekiem informacji się nie sprawdzi, jeśli to właśnie my sami jesteśmy jego źródłem.

Osoby poszukujące zatrudnienia często nie zadają sobie kluczowego pytania: dlaczego ktoś prosi o tak szczegółowe informacje na mój temat? Chcąc wypaść korzystnie w oczach potencjalnego pracodawcy, zdarza się kandydatom pomijać kwestie bezpieczeństwa danych w sieci i ochoczo odpowiadać na wszystkie pytania. A przecież nawet najlepsze oprogramowanie nie będzie strzec bezpieczeństwa w sieci, jeśli rekrutowani dobrowolnie dzielą się danymi osobowymi.

Czytaj też: Jak internet wpłynął na poszukiwanie pracy?

Zdaniem Anny Czyż, business managera w Hays Poland, poszukiwania pracy powinny również być czasem zachowania zdroworozsądkowej ostrożności. Oto 5 zaleceń, które pomogą zabezpieczyć poszukujących pracy przed nieuczciwymi działaniami.

Nie przekazuj poufnych danych w sieci

Wszystkie procedury rekrutacyjne zawsze są poufne, bez względu na to czy jest się kandydatem czy osobą odpowiedzialną za proces.

– Oczywiście starając się o pracę trzeba przekazać firmie zatrudniającej lub agencji rekrutacyjnej pewne poufne informacje, zamieszczając w CV dane kontaktowe i stosowne szczegóły dotychczasowego doświadczenia czy określając swoje oczekiwania finansowe. Jednak prośba o podanie szczegółów konta bankowego lub wrażliwych danych osobowych na etapie aplikowania na ofertę pracy od razu powinno wzbudzić nasze podejrzenia – twierdzi Anna Czyż.

Aplikuj online tylko za pomocą rozpoznawalnych portali

Dobrze rozpoznawalne agencje rekrutacyjne lub pracodawcy zawsze korzystają z najnowszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa sieci oraz posiadają szereg procedur związanych z zachowaniem poufności danych osobowych.

– Nie należy aplikować na oferty pracy za pomocą portali, które nie posiadają jasno określonej polityki prywatności lub nie podają niezbędnych danych kontaktowych, takich jak adres swojej siedziby – radzi ekspert Hays.

Nigdy nie podawaj swoich haseł dostępu

Szukanie pracy w dobie powszechnie dostępnego internetu to często korzystanie z indywidualnych kont założonych na portalach pracy lub w systemach pojedynczych firm. Uczciwi pracodawcy czy rekruterzy nigdy nie proszą kandydatów o podanie haseł dostępu. Podobnie jest z mediami społecznościowymi o profilu zawodowym.

– Gdy potencjalny pracodawca prosi o udostępnienie loginu i hasła do portalu typu LinkedIn czy GoldenLine w celu weryfikacji historii zatrudnienia, zawsze należy odmawiać – nadmienia Czyż.

Nie płać za możliwość aplikowania

Aplikowanie na oferty pracy zamieszczane przez firmy rekrutacyjne jest całkowicie bezpłatne – to pracodawcy płacą agencjom doradztwa personalnego za znalezienie najlepszych pracowników na rynku.

– Znajdowanie połączenia pomiędzy potrzebami naszych klientów a oczekiwaniami dostępnych na rynku profesjonalistów to nadrzędny cel wszystkich rekruterów. Zyskują na tym wszyscy zainteresowani, ale płacą jedynie pracodawcy – dodaje Anna Czyż.

Nie płać za weryfikację kandydatury

Sprawdzenie kwalifikacji i referencji oraz weryfikacja danych kandydatów powinny być całkowicie bezpłatne – należą one do obowiązków osoby odpowiedzialnej za proces rekrutacyjny. Jeśli ktoś oczekuje dodatkowej zapłaty za weryfikację naszej aplikacji, to warto zasięgnąć rady eksperta.www.pulshr.pl | 18-09-2019 22:59:21