Prezes Orlenu Jacek Krawiec złoży rezygnację?


Wnp.pl/Parkiet - 14 gru 2015 21:58


Kadrowa karuzela w spółkach Skarbu Państwa trwa w najlepsze. Teraz przyszedł czas na wymianę prezesa PKN Orlen?

Po serii dymisji w spółkach energetycznych, prawdziwe kadrowe tsunami przeszło przez kolejowe firmy. Teraz, jak donosi "Parkiet", nowy rząd bierze się za największą polską firmę, PKN Orlen, której prezes ma złożyć dymisję jeszcze w tym tygodniu.

Według rozmówców dziennika, Jacek Krawiec chce w ten sposób uprzedzić działania ministra skarbu, który ma zamiar go odwołać. Nie bez znaczenia również jest - jak czytamy w "Parkiecie" - uchwalona ustawa o podatku od odpraw. Rezygnując teraz menedżerowi udałoby się "uciec" przed 70-proc. opodatkowaniem odprawy.

Kto zastąpi Jacka Krawca?

Już wcześniej pojawiły się informację, że za sterami PKN Orlen ma stanąć Wojciech Jasiński, były minister skarbu państwa z lat 2006-2007.

Stanowisko szefa PKN Orlen jest jednym z najbardziej "łakomych kąsków" spośród spółek, w których realną kontrolę sprawuje skarb państwa. W 2014 roku wynagrodzenie prezesa koncernu wyniosło wraz z premią ok. 2,9 mln zł.

Skarb Państwa posiada obecnie 27,52 proc. udziałów w PKN Orlen, ale ze względu na rozdrobnienie pozostałej części akcjonariatu (powyżej 5 proc. udziałów posiadają jeszcze tylko Otwarte Fundusze Emerytalne Aviva i Naionale-Nederlanden) sprawuję faktyczną kontrolę właścicielską nad spółką.www.pulshr.pl | 13-08-2020 18:30:32