Program dobrowolnych odejść w PKP Energetyka


PAP/em - 10 gru 2015 19:11


Prezes zarządu spółki Wojciech Orzech poinformował, że PKP Energetyka rozpoczęła program dobrowolnych odejść; do tej pory zgłosiło się do niego ok. 580 osób.

Jak poinformował Orzech, program rozpoczął się 23 listopada br. i jest skierowany do dwóch grup - osób w wieku emerytalnym i dla pozostałych pracowników.

"Do dzisiaj ok. 580 zadeklarowało chęć odejścia w ramach programu. Spodziewam się, że może to przekroczyć 10 proc. pracowników" - powiedział Orzech. Program dla osób w wieku emerytalnym potrwa końca roku, a do końca stycznia przyszłego roku - dla pozostałych.

Pytany o warunki finansowe programu, Orzech odpowiedział: "Nie publikujemy warunków finansowych, ale jest to kilkakrotność miesięcznego wynagrodzenia". Dodał, że z programu nie mogą korzystać wszyscy pracownicy.

Orzech wyjaśnił, że spółka zdecydowała się na program po analizie struktury zatrudnienia. "Wstępnie przeanalizowaliśmy nasz potencjał wykonawczy, czyli kwalifikacje pracowników, i ich uwarunkowania zdrowotne. Jednoznacznie z tego wynika, że część pracowników nie ma uprawnień np. do pracy na wysokościach, ma ograniczenia zdrowotne związane np. ze wzrokiem, nieodnowione uprawnienia bądź ograniczone kwalifikacje" - podkreślił.

Dodał, że PKP Energetyka ma też "duży problem" związany z wiekiem zatrudnionych. Jak wskazał, ok. 400 osób pracujących w spółce osiągnęła albo niedługo osiągnie wiek emerytalny. Zaznaczył, że są to osoby o dużej wiedzy, ale nie będą w stanie wykonywać pewnych prac, np. na wysokościach.

Orzech wskazał, że program związany jest też z planowaną automatyzacją części działalności spółki związanej z wdrożeniem systemów informatycznych.

"Nasza polityka wobec kadr jest taka, że chcemy mieć wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników. Rozpoczęliśmy kompleksowe badanie opinii pracowników, które ma nam pokazać, jakie jest nastawienie pracowników, co jest dla nich ważne, co im przeszkadza w pracy, czym są zmotywowani, a czym zdemotywowani. Badanie jest adresowane do każdego pracownika" - wskazał Orzech.

Zapowiedział też, że chce przygotować strategię działania spółki. "Przygotowuję system zarządzania celami, który będzie obowiązywał od 2016 do 2020 r." - powiedział Orzech.

Dodał, że cele będą zdefiniowane dla czterech obszarów. "Po pierwsze to jakość usług, która jest podstawą naszego funkcjonowania i trwałej pozycji w relacji do PKP PLK. Po drugie bezpieczeństwo - niezwykle ważne. Po trzecie: zaangażowanie pracowników - które uznaję za jedyną trwałą przewagę konkurencyjną, bo wygrywa ta (firma), która ma bardziej zaangażowanych pracowników. I po czwarte - wyniki - jako naturalna konsekwencja wynikająca z tych trzech celów" - zaznaczył.www.pulshr.pl | 15-08-2020 06:54:07