Michelin świętuje 20. urodziny. To największy pracodawca na Warmii i Mazurach


PAP/JP - 2 gru 2015 8:33


2 grudnia mija 20 lat od wejścia olsztyńskiej fabryki opon w skład grupy Michelin. Dziś fabryka zatrudnia 4,5 tys. osób z Olsztyna i okolic.

2 grudnia 1995 roku ówczesny dyrektor zarządzający grupy Michelin Franois Michelin, podpisał z Ministerstwem Przekształceń Własnościowych w Warszawie umowę prywatyzacyjną, na mocy której Michelin objął większościowy pakiet akcji Stomilu-Olsztyn. Michelin zaledwie rok wcześniej rozpoczął w Polsce działalność handlową.

W ocenie ekonomisty z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i zarazem olsztyńskiego radnego prof. Mirosława Gornowicza podpisanie umowy z koncernem Michelin było jedną z najważniejszych decyzji dla Olszyna po 1989 roku.

- Gdyby Michelin nie przejął Stomilu-Olsztyn ta fabryka mogła by nie udźwignąć kosztownego procesu modernizacji. Nie wiadomo, czy Stomil dziś by istniał, i w jakiej formie, a tak mamy pracodawcę, który zatrudnia ponad 4 tys. ludzi - dodał Gornowicz.

Michelin po przejęciu Stomilu zmodernizował olsztyńską fabrykę. Rzecznik prasowa Michelin Polska Ewa Konopka poinformowała, że w ostatnich 20 latach koncern zainwestował w Olsztynie ponad 700 milionów euro.

- Dzięki inwestycjom fabryka stała się jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie - powiedziała Konopka.

Ważny pracodawca

Zakład zatrudnia 4,5 tys. ludzi nie tylko z Olsztyna, ale i okolicznych miejscowości, a nawet z Mławy, czy Działdowa. Dyrekcja handlowa firmy znajduje się w Warszawie.

- Obecność koncernu Michelin dla Olsztyna jest szalenie ważne zarówno z powodu zatrudniania naprawdę dużej grupy ludzi, jak i ze względu na podatki lokalne, które fabryka płci miastu. W ostatnim czasie sprzedaliśmy Michelinowi grunt, co znacznie wpłynęło na stan miejskiego budżetu, poza tym daje to nadzieję na to, że fabryka planuje tu dalszą egzystencję, co nas niezmiernie cieszy - powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

W uroczystościach z okazji 20-lecia obecności Michelin w Olsztynie weźmie udział min. dyrektor zarządzający Grupy Michelin Jean-Dominique Senard.www.pulshr.pl | 20-02-2020 16:14:32