Czy górnicy znajdą pracę w katowickiej SSE? Nikt nic nie wie


jk - 14 sty 2015 6:09


Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, zapowiedział, że w miejscu zamkniętych kopalni powstaną specjalne strefy ekonomiczne, które zapewnią pracę wszystkim górnikom. Czy to możliwe?

Janusz Piechociński nawiązał do słów premier Ewy Kopacz, która chciałaby ze Śląska stworzyć mocne centrum polskiego przemysłu.

– Tam, gdzie będziemy w tej chwili wygaszać kopalnie, tam rozszerzymy działalność strefy gospodarczej. Tam, gdzie mamy przemysł ciężki, hutniczy, wysoko energochłonny, tam trzeba wspierać i będziemy to robić. Na początku marca przedstawimy takie rozwiązania - mówiła premier podczas konferencji 7 stycznia.

Czytaj też: Premier Kopacz chce, by Śląsk znów był mocnym centrum polskiego przemysłu

Piechociński dodał, że powstałe w miejscu kopalni specjalne strefy ekonomiczne zapewnią pracę wszystkim górnikom dołowym z likwidowanych zakładów. Czy rzeczywiście jest to możliwe?

Nie sposób się dowiedzieć. Zapytani przez nas eksperci Lewiatana i Pracodawców RP wstrzymują się od komentarzy. Także służby prasowe katowickiej strefy nie obiecują nic poza tym, co już jest pewne.

A pewne jest to, że w 2015 r. ma powstać tu 12-15 projektów o wartości 1-1,5 mld zł i odpowiednio 1,3 tys. nowych miejsc pracy. Natomiast firmy, które ulokowały swoje inwestycje w KSSE, dają gwarancję pracy nawet do 5 lat.

Zdaniem Liliany Swobody, dyrektor katowickiego oddziału firmy People, zasadniczą kwestią jest jednak nie to, ile miejsc pracy będzie, ale z jakiego sektora inwestorzy zechcą ulokować w Katowicach swój biznes.

– Jeśli nie będą to firmy związane z górnictwem, wówczas pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić byłych górników, będą musieli ich przebranżowić, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Poza tym jest jeszcze jedna kwestia – brak elastyczności pracowników kopalń. Aby mieć szansę na pracę, górnicy na pewno będą musieli zmienić swoje podejście i mentalność – komentuje Swoboda.www.pulshr.pl | 04-07-2020 04:10:37