PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Znany koncern wspiera młodych rodziców. Równe szanse na rozwój kariery

  • Karolina Markowska
    km
  • 30 wrz 2021 13:39

Po raz drugi Philip Morris realizuje program „Szczęśliwi Rodzice” – Happy Parents. Tytułowi „szczęśliwi rodzice” to rodzice z równymi szansami na rozwój kariery i jednakowymi możliwościami wychowywania dziecka.

Znany koncern wspiera młodych rodziców. Równe szanse na rozwój kariery
W ramach drugiej odsłony programu ułatwione ma zostać podjęcie decyzji o urlopie ojcowskim (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Program „Szczęśliwi Rodzice” powstał z myślą o pracujących rodzicach.
  • Dla tych wracających do pracy z urlopów rodzicielskich zapewnione zostało „miękkie lądowanie” w pierwszym miesiącu pracy. W spółkach firmy w Polsce młodzi rodzice mogą pracować w tym okresie na pół etatu, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia.
  • W ramach drugiej odsłony programu ułatwione ma zostać podjęcie decyzji o urlopie ojcowskim. Firma oferuje ojcom, którzy zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego, możliwość skorzystania z dopłaty do 100 proc. wynagrodzenia przez pełne 8 tygodni.

Philip Morris to pierwsza firma na świecie oraz pierwsza i jak dotąd jedyna w Polsce wyróżniona prestiżowym Certyfikatem Równych Płac przyznawanym przez Equal Salary Foundation. W wyniku niezależnego audytu polityk zatrudnienia oraz możliwości rozwojowych pracowników spółek Philip Morris, instytucja potwierdziła, że pracownicy są wynagradzani sprawiedliwie i równo z uwagi na ich kompetencje, bez względu na płeć.

Kolejnym krokiem, jaki podjęła firma jest wspieranie równości rodzicielskiej. Ma w tym pomóc stworzony w 2019 roku program „Szczęśliwi Rodzice” (Happy Parents). Powstał z myślą o pracujących rodzicach. Dla tych wracających do pracy z urlopów rodzicielskich, zapewnione zostało „miękkie lądowanie” w pierwszym miesiącu pracy. W spółkach firmy w Polsce młodzi rodzice mogą pracować w tym okresie na pół etatu, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. W ramach rozbudowanej, drugiej odsłony programu, ułatwione ma zostać podjęcie decyzji o urlopie ojcowskim. Firma oferuje świeżo upieczonym ojcom, którzy zdecydują się skorzystać z urlopu rodzicielskiego, możliwość skorzystania z dopłaty do 100 proc. wynagrodzenia przez pełne 8 tygodni.

- Nasze badanie pokazało jasno, że 9 na 10 pracowników uważa, iż czas spędzony z ojcem jest dla dziecka tak samo wartościowy jak ten spędzony z matką; że kobiety i mężczyźni powinni mieć takie same prawa i obowiązki w opiece nad dziećmi i że ojcowie są równie dobrymi opiekunami, co matki. Poznaliśmy i zrozumieliśmy również główne obawy, które towarzyszą przyszłym rodzicom. W przypadku mężczyzn związane są one przede wszystkim z bezpieczeństwem finansowym rodziny – wskazał je co trzeci mężczyzna. Wierzymy, że możliwość skorzystania przez ojców z urlopu rodzicielskiego z dopłatą do 100 proc. wynagrodzenia przez okres 8 tygodni, będzie realną odpowiedzią na potrzeby ojców i naturalnym rozwinięciem programu „Happy Parents” – wyjaśnia Anita Rogalska, członkini zarządu ds. kapitału ludzkiego i kultury organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Znany koncern wspiera młodych rodziców. Równe szanse na rozwój kariery

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA