Wolontariat lekiem na wypalenie zawodowe

Nie wiesz, jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Czujesz, że chcesz zmienić coś w swoim życiu? Pragniesz prowadzić firmę odpowiedzialną i zaangażowaną społecznie? Pomyśl o wolontariacie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wolontariat lekiem na wypalenie zawodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

24 gru 2014 11:28


Wolontariatem nazywamy świadomą, bezpłatną pracę wykonywaną na rzecz innych osób lub nawet całego społeczeństwa. Wykracza ona poza wzajemne pomaganie sobie w ramach związków rodzinnych, przyjacielskich i koleżeńskich. W Polsce jej popularność systematycznie rośnie, jednak wciąż daleko nam w tej kwestii do wyników krajów zachodnich.

Zmotywowani do działania

Niekiedy gdzieś w naszej świadomości funkcjonuje negatywny stereotyp wolontariusza jako persony nieposiadającej własnego życia, najczęściej borykającej się z szeregiem problemów osobistych. Taki obraz kreuje się zupełnie niesłusznie.

Czytaj też: Wolontariat pozytywnie wpływa na satysfakcję z pracy

Często sami przed sobą usprawiedliwiamy swoją postawę, tłumacząc, że nie mamy wystarczająco wiele czasu dla siebie, a co dopiero dla innych ludzi. Wyobrażamy sobie, iż pomagać mogą tylko ci, którzy nie podejmują żadnej pracy zarobkowej, ponieważ tylko wtedy są w stanie wygospodarować te kilka lub kilkanaście godzin na szczytne cele.

Owszem, czasami woluntariuszami są osoby bezrobotne, emeryci, renciści, studenci, ale równie często są to ludzie, którzy na co dzień prowadzą swoją działalność gospodarczą, uczą w szkole, sprzedają w galerii handlowej lub spędzają co najmniej osiem godzin w wielkiej korporacji. Głównym czynnikiem nie jest tutaj bowiem czas, jakim dysponujemy, ale drzemiący w nas poziom motywacji.

Pomaganie jest fajne

Tytułowy bohater rosyjskiej powieści Iwana Gonczarowa, Obłomow całe dnie spędza w szlafroku. Ma wysokie wykształcenie, jest inteligentny, ale mimo to niczym się nie interesuje i bezużytecznie tkwi w swoim zaniedbanym mieszkaniu. Jako zbędny człowiek doskonale wpisuje się w kanon
XIX-wiecznego bohatera rosyjskiej literatury.

Czytaj też: Wolontariat szansą na dobrze płatną pracą w przyszłości

O ile motyw ten wykorzystywany przez rosyjskich pisarzy nakreślał symboliczny brak możliwości zmiany zastanej rzeczywistości społecznej oraz politycznej, o tyle poczucie bycia niepotrzebnym towarzyszyć może również w prawdziwym życiu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.