PARTNERZY PORTALU

Wiele firm wciąż jest w lesie, a czasu zostało coraz mniej. Nadciąga nowy obowiązek

  • KDS
  • 10 sty 2023 20:00

Choć coraz więcej firm raportuje swoją aktywność w zakresie zrównoważonego rozwoju, to do spełnienia wytycznych zawartych w unijnej dyrektywie nadal jest im daleko. Tymczasem obowiązek raportowania zgodnie z nowymi wytycznymi będzie dotyczył raportów za 2024 rok (dla firm zatrudniających powyżej 500 pracowników) i za 2025 rok dla wszystkich dużych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników. Zostało więc niewiele czasu na dostosowanie się do zmian.

Wiele firm wciąż jest w lesie, a czasu zostało coraz mniej. Nadciąga nowy obowiązek
W Polsce zaledwie 9 proc. badanych firm zaczęło integrować dane finansowe i niefinansowe, jednak nie są to zintegrowane raporty finansowe i ESG w rozumieniu regulatora (fot. Unsplash/Hannah Busing)
REKLAMA
  • Firma doradcza KPMG sprawdziła, jak przedsiębiorstwa podchodzą do tematu raportowania danych na temat ich działań z zakresu zrównoważonego rozwoju. 
  • Taki obowiązek nakłada na nie nowa unijna dyrektywa. Pierwsze raporty powstałe według unijnych wytycznych trzeba będzie przygotować za 2024 rok.
  • Czy firmy są na to gotowe? Z raportu KPMG „Badanie raportowania zrównoważonego rozwoju. Sprawozdawczość w dobie nowych przepisów” wynika, że choć pierwsze kroki już wykonały, to do pokonania nadal mają bardzo daleką drogę.

Od kilku lat niektóre firmy mają obowiązek składania raportów niefinansowych. Unia Europejska wprowadziła go w 2014 r., uchwalając dyrektywę 2014/95/UE dotyczącą ujawniania informacji niefinansowych. W Polsce od 2018 r. ok. 300 polskich spółek zostało zobowiązanych do składania oświadczenia na temat informacji niefinansowych. Jednak obowiązek ten dotyczył tylko największych spółek spełniających dodatkowo dwa warunki.

W najbliższych latach raportowanie obejmie dużo większą grupę przedsiębiorców.  Bowiem w listopadzie 2022 Parlament Europejski przyjął dyrektywę CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Nakłada ona na firmy konieczność podawania większej ilości danych w raportach i dotyczy większej grupy firm. Podawać trzeba będzie informacje o kwestiach związanych z environmental, social, corporate governance, czyli: środowiskiem, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym.

Obowiązek raportowania zgodnie z nowymi wytycznymi będzie dotyczył raportów za 2024 rok (dla firm zatrudniających powyżej 500 pracowników) i za 2025 rok dla wszystkich dużych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników.

Raporty niefinansowe są, ale nie takie, jakich będzie oczekiwała Unia Europejska

Z raportu KPMG wynika, że zdecydowana większość badanych firm z Polski (81 proc.) raportuje przynajmniej podstawowe zagadnienia dotyczące zrównoważonego rozwoju.  Co więcej, 63 proc. największych firm w Polsce z badanej grupy przygotowuje osobny, dedykowany tematyce ESG raport. Od 2020 roku odsetek takich firm wzrósł o 7 pkt. proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiele firm wciąż jest w lesie, a czasu zostało coraz mniej. Nadciąga nowy obowiązek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA