Trendy CSR: Wolontariat kompetencji, czyli menedżer mentorem

• Jeszcze cztery lata temu średni koszt rekrutacji pracownika wynosił ok. 1886 zł. Dziś to 2640 zł - czytamy w raporcie PwC "Saratoga Human Capital Benchmarking 2015”.
• Ważne jest zatem, aby raz zrekrutowanych pracowników związać z firmą na długo. Pomóc w tym - a także w pozyskaniu nowych pracowników - może CSR.
• Firmy udowadniają, że wolontariat kompetencji staje się coraz skuteczniejszym narzędziem nie tylko motywacyjnym, ale i rekrutacyjnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trendy CSR: Wolontariat kompetencji, czyli menedżer mentorem

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

7 cze 2016 17:02


Ponad 80 proc. menedżerów i menedżerek CSR (na 133 przebadanych) odpowiedziało, że dostrzega wpływ idei CSR (Corporate Social Responsibility) na sposób funkcjonowania biznesu w Polsce. Co istotne, 35 proc. z nich określiło wolontariat kompetencji jako jedno z najlepszych narzędzi CSR w pracy - dowiadujemy się z raportu "Menedżerowie CSR”, sporządzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z Instytutem PBS i Deloitte.

Ponadto, w tegorocznym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu pojawiło się aż 113 przykładów praktyk z zakresu pracy (o 29 więcej niż w ubiegłym roku). Oznacza to, że CSR w ramach którego dochodzi do podnoszenia poziomu zaangażowania pracowników staje się dla polskich firm coraz ważniejszy.

Menedżerki i menedżerowie w roli mentorów

Idea wolontariatu kompetencji skupia się na pracowniku i procesie dzielenia się przez niego posiadanymi kompetencjami zawodowymi. Analizując podejmowane przez polskie firmy aktywności w tej dziedzinie, widać, że dziś kierunkowane są głównie na dwie grupy odbiorców.

Jedną z nich są studenci oraz uczniowie (szczególnie szkół technicznych i liceów profilowanych) drugą – osoby dojrzałe 55+, które uczestnicząc w akcjach CSR mają zyskać przeświadczenie, że wejście w określony wiek nie jest równoznaczne z wykluczeniem społecznym. W przypadku wolontariatu pracowniczego kierowanego do młodych ludzi, celem jest możliwość przekazania kompetencji umożliwiających w przyszłości zdobycie lukratywnej pracy.

- Uczestnikami bezpłatnych warsztatów, prowadzonych przez ekspertów z różnych firm, są bardzo starannie wybrani, młodzi ludzie, o wysokim potencjale rozwojowym do podjęcia w przyszłości pracy w zawodzie promowanym przez trenera. Nierzadko to jednocześnie osoby, które mimo ogromnego potencjału, chęci i zaangażowania, nie otrzymują odpowiedniego wsparcia ze strony otoczenia – tłumaczy Anna Dyl z Fundacji Rozwoju Talentów, koordynatorka programu CSR „Akademia Talentów”.

– Pamiętajmy, że kursanci uczestniczą w szkoleniach tematycznych, zgodnych z kierunkiem ich nauczania, zainteresowaniami, indywidualnymi predyspozycjami czy szczególnymi uzdolnieniami. Dlatego, choć celem zajęć jest przekazanie wiedzy, a nie rekrutacja, nierzadko dochodzi do sytuacji, w których menadżerowie - widząc potencjał kursanta - składają mu ofertę pracy, jeszcze w trakcie lub tuż po zakończeniu szkoleń – dodaje ekspertka.

CSR motywuje

Jednym z największych wyzwań związanych z zarządzaniem pracownikami, szczególnie w korporacjach oraz dużych i średnich firmach, jest konieczność stworzenia satysfakcjonujących warunków pracy, w tym systemów motywacyjnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.