PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tikkurila ma swoją pasiekę. Ma inny cel, niż produkcja miodu

  • KDS
  • 19 sie 2022 10:30

Tikkurila zaangażowała się we współpracę z fundacją Pszczoła Musi Być, której celem jest ochrona środowiska naturalnego i zwiększanie populacji owadów zapylających. Jej efektem jest ekologiczna pasieka Tikkurila założona na Warmii - w jednym z najczystszych zakątków Polski.

Tikkurila ma swoją pasiekę. Ma inny cel, niż produkcja miodu
Pasiekę Tikkurila tworzy pięć uli (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA

Pasiekę Tikkurila tworzy pięć uli. Wykonano je tradycyjną metodą z miejscowego drewna - wyłożono lipą, zaś zewnętrzne pokrycie stanowi sosna. Wszystkie ule pomalowane zostały bezpieczną dla zdrowia i środowiska, wodorozcieńczalną emalią firmy Tikkurila.

Pasieka została zasiedlona przez młode rodziny, pobrane z innych uli fundacji Pszczoła Musi Być, z którą nawiązała współpracę (tzw. odkłady pszczele) i przez cały rok znajduje się pod opieką doświadczonych pszczelarzy. Jej głównym celem jest dalsze powiększanie populacji pszczół, nie zaś sama produkcja miodu, która ma miejsce niejako przy okazji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W rezultacie ule Tikkurila w przyszłości także będą służyć do pozyskiwania nowych pszczół i zakładania kolejnych uli. Będą one także wykorzystywane przez fundację do realizowania projektów edukacyjnych i uświadamiania ważnej roli, którą zapylacze odrywają w środowisku.

Współpraca Tikkurila z Fundacją ma także szerszy wymiar edukacyjny. Prowadzone aktywności będą obejmować również popularyzację zachowań pro-ekologicznych w różnym wymiarze – od działań, które każdy może realizować na co dzień w swoim domu po propagowanie bioróżnorodności oraz budowania świadomości ekologicznej w społeczeństwie zgodnie z zasadą szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju. W kolejnych etapach współpracy planowane jest także zakładanie łąk miododajnych, stawianie domków dla owadów oraz propagowanie tej idei w społeczeństwie.

- Wiemy też, że dla poszanowania środowiska naturalnego kluczowa jest edukacja ekologiczna, w tym obejmująca wiedzę o znaczeniu i wadze tych niepozornych stworzeń, jakimi są owady zapylające - mówi Marta Chowańczak, kierownik marki w Tikkurila.

Producent farb nie jest pierwszą firmą, która w ten sposób dba o środowisko. Na terenie produkującej zmywarki łódzkiej fabryki BSH już w 2020 roku powstała złożona z dwóch uli pasieka. Na początku zamieszkało w niej 20 tys. pszczół, które "zaopatrzyły" już pracowniczą stołówkę w pierwszą partię miodu nawłociowego. 

Także Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma własne pasieki, wokół których utworzył ścieżki dydaktyczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tikkurila ma swoją pasiekę. Ma inny cel, niż produkcja miodu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA