PARTNERZY PORTALU

"System stworzony przez rząd działa dobrze, wyzwaniem jest integracja"

  • Autor: PAP/KDS
  • 27 gru 2022 13:16

Stworzony przez rząd system pomocy uchodźcom z Ukrainy działa dobrze; wśród wyzwań jest integracja, polityka imigracyjna jako całość i ewentualna druga fala uchodźców, której jednak na razie nie widać - ocenił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

"System stworzony przez rząd działa dobrze, wyzwaniem jest integracja"
W 90 proc. uchodźcy to kobiety i dzieci. Są młodzi, ledwie 6 proc. w wieku poprodukcyjnym - napisał Marczuk (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA
  • Wiceszef PFR Bartosz Marczuk podsumowując mijający rok zaznaczył, że obecnie w Polsce przebywa 950 tys. uchodźców z Ukrainy.
  • To o ponad 400 tys. osób mniej niż w szczycie, który miał miejsce latem, kiedy w Polsce przebywało ok. 1,4 mln uchodźców z Ukrainy.
  • Dodał, że do tego dochodzi 1,2 - 1,3 mln obywateli Ukrainy, którzy do Polski przyjechali jeszcze przed wybuchem wojny - razem ok. 2,3 mln osób.

"W 90 proc. uchodźcy to kobiety i dzieci. Są młodzi, ledwie 6 proc. w wieku poprodukcyjnym. Stanowią 2,5 proc. ludności Polski. Największe nasycenie w woj. dolnośląskim i mazowieckim (3,7 proc. do mieszkańców Polski), więcej w województwach na Zachodzie, rekordowe powiaty - grójecki, Wrocław, Pruszków (6,9-6,5 proc. do ludności Polski)" - napisał Marczuk.

Dodał, że uchodźcy - według danych na koniec listopada - korzystali w Polsce z następujących świadczeń społecznych: 328 tys. dzieci w 500+, 12 tys. w Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, 141 tys. w 300+, 53 tys. pobierało zasiłki rodzinne. Jeśli zaś chodzi o edukację, to w polskich szkołach uczyło się 191 tys. dzieci - to 65 proc. wszystkich w tym wieku dzieci z Ukrainy. Reszta prawdopodobnie uczyła się zdalnie w szkołach ukraińskich; 43 tys. dzieci uczęszczało do polskich przedszkoli - to połowa ukraińskich dzieci w tym wieku. Koszt to ok. 200 mln zł miesięcznie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "System stworzony przez rząd działa dobrze, wyzwaniem jest integracja"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA