×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Śląscy energetycy uczą, jak dbać o jeże

  • Autor: PAP/AH
  • 18 cze 2019 11:44

Pod hasłem "Chroń jeża MegaZwierza" energetycy z grupy Tauron prowadzą kampanię poświęconą podstawowym zasadom bezpieczeństwa i sposobom pomocy jeżom. Mając odrobinę wiedzy i dobrej woli, każdy z nas może uratować to pożyteczne zwierzę, na które czyha wiele niebezpieczeństw - przekonują.

Śląscy energetycy uczą, jak dbać o jeże
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Pomysłodawcy akcji przypominają, że jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne.
  • Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Wystraszony lub zaatakowany jeż nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami.
  • W ten sposób zwierzę naraża się na atak drapieżników, np. psów. Jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie roznoszą.

- Jeż jest jednym z najsympatyczniejszych zwierząt, spotykanych w przydomowych ogródkach i parkach. Ten pozytywny wojownik, zjadający ślimaki, gryzonie i owady, sam czasem popada w tarapaty - tłumaczy pracownik Tauronu Piotr Gleńsk, który od kilku lat pomaga jeżom - stworzył dla nich okresowy azyl i skonstruował specjalne domki, gdzie bezpieczne schronienie znajdą m.in. jeże wracające do swojego środowiska po leczeniu.

We wtorek jeden z takich domków stanął w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, gdzie zamieszkała samiczka Mumula, która odzyskała zdrowie po długotrwałej terapii. Podobne domki pojawiają się też w pobliżu kilku głównych punktów zasilania należących do dostarczającej na Śląsku prąd firmy Tauron Dystrybucja. Ponadto, w ramach akcji, w kilku szkołach podstawowych odbyły się ostatnio lekcje o sposobach ochrony i pomocy jeżom. Kampanię wspierają działania w portalach społecznościowych.

Lato to czas, gdy jeże wykorzystują dostatek pokarmu i wychowują potomstwo. Młode jeże rodzą się zwykle z początkiem maja. Nim ruszą w świat, przez sześć tygodni opiekuje się nimi matka. W okresie letnim młode jeże często wychodzą z ukrycia już około godziny 16-17 i szukają pożywienia; ważne, by nie zabierać jeża, który chodzi po działce i szuka wody lub pokarmu. Zarówno na dorosłe, jak i młode jeże czyha jednak wiele niebezpieczeństw.

Znawcy przyrody wskazują, że aby zostać przyjacielem jeży należy znać kilka podstawowych zasad związanych z opieką nad nimi. Latem, w trakcie upałów, na terenie gdzie żyją jeże (np. w ogrodzie) warto napełniać wodą jakiś mały pojemnik, aby mogły się napić. Jednak jeśli ktoś ma na działce np. oczko wodne, ważne, by była tam siatka lub coś w rodzaju schodków (z kamienia albo cegły), by jeż mógł się wydostać, gdy przypadkowo wpadnie do środka. Jeże potrafią pływać, jednak gdy nie mogą wyjść, utoną.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląscy energetycy uczą, jak dbać o jeże

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA