Sklepy budowlane na Śląsku włączają się w walkę ze smogiem

Materiały informacyjne dotyczące walki ze smogiem i założeń uchwały antysmogowej dla woj. śląskiego są od piątku (23 marca) dostępne w sieciowych sklepach budowlanych w regionie. To jedna z inicjatyw samorządu województwa w ramach kampanii na rzecz poprawy jakości powietrza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sklepy budowlane na Śląsku włączają się w walkę ze smogiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

23 mar 2018 17:20


"To kolejny krok w walce ze smogiem. Chcemy uświadamiać mieszkańców, jakie są skutki palenia złymi jakościowo paliwami w przestarzałych piecach, stąd pomysł, żeby dotrzeć z tymi informacjami do osób, które budują dom lub planują zakup nowego pieca. Sklepy budowlane są bardzo dobrym miejscem, by dotrzeć do nich z tą informacją" - wyjaśnił marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pomysłodawcy akcji uznali, iż wiosna to dobry moment na wymianę pieca czy kotła, ponieważ ceny oferowane przez producentów są wówczas zazwyczaj niższe - stąd pomysł, by najistotniejsze informacje dotyczące aktualnych wymagań związanych z uchwałą antysmogową znalazły się w sklepach budowlanych.

Do akcji włączyły się wszystkie sklepy sieci Castorama i Leroy Merlin w woj. śląskim. Materiały informacyjne są dostępne w 22 sklepach - 9 Leroy Merlin i 13 Castoramach. W sklepach sieci Castorama znajdują się naklejki podłogowe, plakaty i ulotki, a w Leroy Merlin tylko plakaty i ulotki.

W materiałach znajdują się informacje dotyczące uchwały antysmogowej, która obowiązuje w regionie od 1 września 2017 r., oraz o wpływie zanieczyszczenia na nasze zdrowie i życie. Samorządowcy przypominają, że w myśl uchwały antysmogowej nie wolno palić wilgotnym drewnem, węglem brunatnym, mułem węglowym czy flotami, a stary piec należy docelowo wymienić na kocioł klasy 5.

Zgodnie z uchwałą antysmogową, ostateczny termin wymiany starych źródeł ciepła zależy od ich wieku oraz okresu wcześniejszego użytkowania. Ustalone w uchwale terminy to 31 grudnia 2021 r. i analogicznie ostatni dzień roku w latach 2023, 2025 i 2027 dla poszczególnych kotłów starego typu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.