Respect Index: Oto spółki odpowiedzialne społecznie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie - Respect Index. W jego skład weszły 23 firmy, w tym jedna nowa - Bank Ochrony Środowiska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Respect Index: Oto spółki odpowiedzialne społecznie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 gru 2015 9:52


- Wyniki tegorocznej edycji potwierdzają, że spółki giełdowe, mimo wymagającej koniunktury, przywiązują dużą wagę do kwestii odpowiedzialnego biznesu. Świadczy o tym liczba zgłoszeń oraz uzyskane przez spółki wyniki badania, które są lepsze niż rok temu. Obserwujemy również coraz większe zainteresowanie tym indeksem wśród polskich i międzynarodowych inwestorów, co mam nadzieję zwróci uwagę kolejnych spółek na kwestie społecznej odpowiedzialności biznesu - powiedział Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

W skład tegorocznej edycji indeksu weszły 23 spółki (w kolejności alfabetycznej):

- Apator

- Bank BPH

- Bank Handlowy w Warszawie

- Bank Millennium

- Bank Ochrony Środowiska – nowa spółka

- Bank Zachodni WBK Budimex

- Elektrobudowa

- Energa

- GPW

- Grupa Azoty

- Grupa Lotos

- ING Bank Śląski

- KGHM Polska Miedź

- Lubelski Węgiel Bogdanka

- Orange Polska

- Pelion

- PGE Polska Grupa Energetyczna

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

- Polski Koncern Naftowy Orlen

- Powszechny Zakład Ubezpieczeń

- Tauron Polska Energia

- Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja

Nowy skład Respect Indexu będzie obowiązywał od 21 grudnia 2015 r.

- Z roku na rok firmy wchodzące w skład Respect Indeksu coraz lepiej radzą sobie z wymaganiami z zakresu sfery ESG, czyli kwestii środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Widać to po średnim wyniku uzyskiwanym przez podmioty, który w ciągu ostatnich trzech edycji wzrósł z 64,08 punktów do 71,01, przy czym spółki mogły maksymalnie uzyskać 90 pkt. Przede wszystkim jednak widzimy, że spółki z indeksu cieszą się coraz większą popularnością wśród emitentów oraz inwestorów. Odzwierciedla to stopa zwrotu Respect Index – powiedziała Irena Pichola, partner Deloitte, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej.

Coraz więcej spółek z Respect Index raportuje dane pozafinansowe, jednak wciąż nie robią tego wszystkie podmioty. Tymczasem od stycznia 2017 r. wszystkie spółki giełdowe, które zatrudniają ponad 500 osób i mają sumę bilansową powyżej 20 mln EUR lub obroty netto powyżej 40 mln euro, będą zobowiązane do raportowania tych danych w związku z wejściem w życie unijnej dyrektywy ws. ujawniania danych pozafinansowych (dyrektywa 2014/95/UE).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.