PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy chcą zakładać fundacje rodzinne

 • Autor: PAP/AT
 • 22 paź 2019 12:32

Przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością zakładania w Polsce fundacji rodzinnych - to jeden ze wstępnych wniosków płynących z zakończonych konsultacji zielonej księgi dot. fundacji rodzinnej - informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Przedsiębiorcy chcą zakładać fundacje rodzinne
Potwierdziła się potrzeba wprowadzenia instytucji fundacji do polskiego systemu prawnego - powiedział Jadwiga Emilewicz (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Przedsiębiorcy potwierdzili, że są zainteresowani możliwością zakładania w Polsce fundacji rodzinnych.
 • Postulowano, by nowe przepisy znalazły się albo w odrębnym akcie prawnym, albo trafiły do obowiązującej ustawy o fundacjach, która reguluje działalność podmiotów bez udziałowców.
 • Wielu uczestników konsultacji opowiedziało się za tym, by fundacja rodzinna miała prawo do prowadzenia działalności gospodarczej, choć byli też przeciwnicy takiego rozwiązania.

Konsultacje były prowadzone od połowy września br. do połowy października. Obecnie analizowane są zgłoszone opinie. Ministerstwo odniesie się do nich w ciągu kilku najbliższych tygodni.

"Bardzo nas cieszy pozytywny odzew na zieloną księgę dot. fundacji rodzinnej. Potwierdziła się potrzeba wprowadzenia instytucji fundacji do polskiego systemu prawnego. Konsultacje, które właśnie zakończyliśmy, to dla nas wstęp do dyskusji nad przyszłymi polskimi przepisami w tej sprawie. W tym ich atrakcyjności w porównaniu z regulacjami, które obowiązują za granicą" - mówi szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister przedsiębiorczości Marek Niedużak tłumaczył wcześniej, że fundacja rodzinna to szczególny pomysł na sukcesję. Polega na powołaniu do życia specjalnego podmiotu - osoby prawnej, na który przenosi się firmę czy inny majątek. Fundacje takie są z reguły zarządzane wspólnie przez potomków fundatora, członków danej rodziny, niekiedy profesjonalnych menedżerów. Chodzi w nich m.in. o to, by zachęcać sukcesorów do zaangażowania w rodzinny biznes. Dziś w Polsce ogromna większość spadkobierców wyprzedaje rodowy majątek.

"Fundacja rodzinna to dla nas kontynuacja ułatwień w sukcesji firm. Pierwszym krokiem w tym kierunku była ustawa o zarządzie sukcesyjnym, która obowiązuje od blisko roku i jest przeznaczona dla przedsiębiorstw jednoosobowych. Fundacja rodzinna to z kolei opcja dla większych firm. Nasz pomysł na akumulację kapitału i zachowanie go w kraju" - dodaje Niedużak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Przedsiębiorcy chcą zakładać fundacje rodzinne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bilczyk 2019-10-29 13:48:42

  Tylko, żeby jeszcze w Polsce można było bez problemu je zakładać to by było dobrze. Na pewno powinno się ułatwić zakładanie fundacji rodzinnych w Polsce. W końcu taka fundacja to zapewnienie, że firma dobrze prosperująca firma pozostanie w polskich rękach. A przedsiębiorstwa rodzinne budowanie od pokoleń, mające długo historię to coś piękne, wartego uszanowania i pielęgnowania.

 • sol 2019-10-24 15:17:21

  Szanuję podejście. Fundacja rodzinna to zawsze ochrona polskiego kapitału przed zagranicznym.

 • dzana 2019-10-23 17:14:04

  I dobrze bo to dobry kierunek, widać to na przykład po spółce LPP która radzi sobie wyśmienicie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA