– Obecnie chodzi o CSR, który nie jest jałmużną. W zglobalizowanym świecie walka toczy się też o poszanowanie praw i godności człowieka w całym łańcuchu dostaw, z którego korzysta firma – twierdzi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. Jak nasz kraj radzi sobie z wdrażaniem tzw. Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka?

W rocznicę ustanowienia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka odbyła się w biurze rzecznika praw obywatelskich konferencja na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu. Omawiano na niej strategie przyjęcia przez Polskę Wytycznych ONZ ds. biznesu i praw człowieka.
Konferencja współorganizowana przez Inicjatywę Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce stanowiła kulminację tegorocznych działań Koalicji Rzeczników Etyki, powołanej przez Kamila Wyszkowskiego, dyrektora generalnego Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, w ramach programu „Biznes i prawa człowieka. Implementacja Wytycznych ONZ ds. biznesu i praw człowieka 2014-2020".
W ramach programu rozpoczęto prace nad stworzeniem jednolitych standardów etycznych dla przedsiębiorstw oraz instytucji. Podczas wydarzenia został również zainaugurowany raport „Biznes i prawa człowieka. Koalicja Rzeczników Etyki – nam zależy", który zawiera spojrzenie przedstawicieli biznesu i partnerów społecznych.
Czego dotyczą wytyczne dla biznesu?
Wytyczne dotyczące biznesu i praw człowieka (UN Guiding Principles on Business and Human Rights) według ich autorów zmniejszają ryzyko naruszania praw człowieka w związku z działalnością biznesu.
Uwzględniają one przede wszystkim obowiązki państw dotyczące zapewnienia ochrony praw jednostki przed naruszeniami ze strony przedsiębiorstw. Kładą także nacisk na rolę przedsiębiorstw w realizacji i ochronie praw człowieka, wynikających zarówno z regulacji prawa krajowego, jak i z zobowiązań międzynarodowych.
Istotne miejsce w Wytycznych zajmuje także kwestia zapewnienia przez państwa skutecznych mechanizmów rozpatrywania skarg na naruszenia praw człowieka w związku z działalnością gospodarczą. Zgodnie z Wytycznymi, powinien być zagwarantowany dostęp do środków zaradczych i możliwości dochodzenia zadośćuczynienia dla poszkodowanych za doznane krzywdy.
Jak uważa Katarzyna Rakowska, członkini OZZ Inicjatywa Pracownicza, poważną wadą omawianych Wytycznych jest ich nieobowiązkowy charakter i brak sankcji za ich nieprzestrzeganie.
– Wytyczne opierają się na trzech filarach: obowiązku państwa zapewnienia ochrony przed naruszaniem praw człowieka, odpowiedzialności biznesu za poszanowanie praw człowieka oraz potrzebie zapewnienia ofiarom szerszego dostępu do skutecznych sądowych i pozasądowych środków zaradczych i naprawczych. We wszystkich tych obszarach poziom przestrzegania praw człowieka w Polsce nie jest satysfakcjonujący i wymaga pilnej poprawy – twierdzi.

Słowa kluczowe
- ONZ
- Global Compact Network Poland
- Kamil Wyszkowski
- Business Centre Club
- Anna Potocka-Domin
- Konfederacja Lewiatan
- Henryka Bochniarz
- Pracodawcy RP
- Andrzej Malinowski
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
- Katarzyna Rakowska
- OPZZ
- Norbert Kusiak
KOMENTARZE (0)