- Polskie firmy organizują zbiórki dla Ukraińców. Przekazują także środki finansowe na wsparcie dla nich.
- W ramach akcji “Firmy dla Ukrainy” Fundacji Pomagam.pl swoje wirtualne skarbonki założyły m.in. portal Just Join IT, software house From Poland With Dev i agencja Flying Bisons.
- Jysk Polska oraz POLOmarket wspierają nie tylko imigrantów z Ukrainy, ale także swoich pracowników. Z kolei Krajowa Izba Gospodarcza i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza powołały Fundusz Pomocy Ukrainie.
Jysk Polska wybrał dwa duże podmioty pożytku publicznego, z którymi będzie wspierać produktowo imigrantów z Ukrainy:
- Stowarzyszenie Wioski Dziecięce SOS, które tworzy bezpieczne miejsca dla dużej liczby ukraińskich dzieci ewakuowanych, m.in. z Ługańska,
- Fundację HumanDoc, która koordynuje ewakuację obywateli Ukrainy do Polski, między innymi z Mariupola i okolic.
Na wsparcie firmy mogą liczyć także pracownicy Jysk Ukraina. Firma stworzyła w Polsce numer kontaktowy, na który pracownicy z Ukrainy mogą dzwonić z informacją, gdzie się znajdują i jakiej pomocy potrzebują. Pod udostępnionym numerem dyżurują ukraińscy współpracownicy, którzy od lat mieszkają w Polsce, tym samym mówią po polsku i ukraińsku. Na podstawie otrzymanych informacji firma zorganizuje niezbędną pomoc.
Dodatkowo zarząd główny Jyska podjął decyzję o ustanowieniu specjalnego funduszu dla pracowników Jysk Ukraina z początkowym wsparciem 1 mln koron duńskich. Pracownicy także mogą również wpłacać datki na ten fundusz i tym samym wspierać koleżanki i kolegów z Ukrainy
POLOmarket ze wsparciem dla Ukrainy
Także polska sieć supermarketów POLOmarket udziela pomocy ukraińskim pracownikom zatrudnionym w poszczególnych sklepach oraz centrach logistycznych. Zakres pomocy jest indywidualny - dostosowany do potrzeb pracowników i ich rodzin. Obejmuje on m.in. wsparcie finansowe, rzeczowe, prawne, psychologiczne, związane z zakwaterowaniem i logistyką.
Sieć tworzy także miejsca pracy w centrach logistycznych oraz sklepach dla osób które w czasie kryzysu przybyły do Polski z Ukrainy.
POLOmarket wspólnie z Federacją Polskich Banków żywności przeprowadzi także w swoich sklepach zbiórki produktów spożywczych.
Sieć jest także w kontakcie z Państwową Strażą Pożarną, deklarując gotowość udostępnienia swojej floty ciężarowej do przewozu na granicę polsko-ukraińską niezbędnego tam wyposażenia i sprzętu.
Branża IT dołącza do zbiórki
W ramach akcji “Firmy dla Ukrainy” Fundacji Pomagam.pl swoje wirtualne skarbonki założyły m.in. portal Just Join IT, software house From Poland With Dev i agencja Flying Bisons.
Firmowa skarbonka Just Join IT działa pod hasłem #TechForUkraine - tym samym, pod którym zbierane są informacje o działaniach branży technologicznej dla Ukrainy. Portal wpłacił 30 tysięcy złotych na swoją zbiórkę, żeby zachęcić innych.
Z kolei agencja digitalowa Flying Bisons wpłaciła na start 5 tysięcy złotych oraz zaoferowała pomoc Ukraińcom w odnalezieniu się na rynku pracy.
Obsługujący głównie klientów z USA software house From Poland With Dev założył zbiórkę, żeby ułatwić pomoc swoim partnerom zza granicy, którzy zgłaszali się do polskiego zespołu z pytaniem, jak mogą pomóc.
4F pomaga
Fundacja 4F Pomaga i OTCF przeznaczają na najbliższe działania na rzecz Ukrainy kwotę 500 tys. złotych. Ponadto, ruszyła sprzedaż 5 tysięcy koszulek cegiełek, które dodatkowo zasilą konto Fundacji i tym samym wesprą fundusz charytatywny.
- Działamy w przekonaniu, że dziś liczy się każdy gest. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by pomoc była usystematyzowana i by stanowiła odpowiedź na realne potrzeby. Dlatego uważnie analizujemy wszystkie napływające do nas zgłoszenia i ustalamy, gdzie i jak możemy działać najbardziej adekwatnie. Oprócz naszych pracowników i ich rodzin, będziemy wspierać osoby przekraczające granicę, ale również żołnierzy w głębi kraju - deklaruje Aleksandra Chalimoniuk, PR Director OTCF.
Równolegle Fundacja 4F Pomaga przygotowuje szerszą akcję wsparcia dla uchodźców w postaci tymczasowego zakwaterowania. OTCF zaprasza do kontaktu firmy i instytucje, które są gotowe udostępnić swoje lokale np. hotele, ośrodki wczasowe czy pensjonaty.
- Jesteśmy gotowi opłacać pobyt uchodźców, dopóki nie znajdą sobie bezpiecznego i godnego miejsca na dłużej we własnym zakresie. Szukamy partnerów, z którymi moglibyśmy zrealizować ten projekt - mówi Chalimoniuk.
Kolejnym elementem akcji wpierającej jest pomoc rzeczowa dla osób przebywających w Polsce, jak i tych, które wracają na tereny objęte działaniami wojennymi, zarówno dla cywilów, jak i walczących.
- Przekazujemy sukcesywnie odzież zimową: ocieplane spodnie, kurtki, bieliznę termoaktywną, rękawiczki, czapki, torby turystyczne. Dla potrzebujących szykowane są paczki z żywnością funkcjonalną, odżywkami i witaminami 4F Fuel. W logistyce pomagają pracownicy OTCF, którzy angażują się w wolontariat. Transporty koordynowane są we współpracy z przedstawicielami lokalnych władz oraz stowarzyszeń - dodaje Chalimoniuk.
Fundusz Pomocy Ukrainie
Siły łączą również przedsiębiorcy, którzy chętnie dołączają do akcji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarcza i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (która jest członkiem KIG). Powołały one Fundusz Pomocy Ukrainie. Teraz zapraszają inne organizacje przedsiębiorców do wspólnej inicjatywy.
Grafika: Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza
Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup niezbędnych artykułów, głównie w zakresie pomocy medycznej tj. apteczki indywidualne, opaski do tamowania krwawienia, bandaże, a także kamizelek kuloodpornych. Przekazane będą pociągiem medycznym na Ukrainę (inny transport lądowy z pomocą humanitarną nie jest obecnie możliwy). Zostaną też zakupione inne potrzebne artykuły na pomoc obywatelom Ukrainy.
Zbiórka jest prowadzona w trybie ciągłym a zakupy realizowane na bieżąco. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konta:
- w PLN PL 71 1240 5963 1111 0010 2485 5177 z dopiskiem „UKRAINA"
- w EURO nr. rach.: 97 1240 5963 1978 0000 4796 3935, IBAN: PL97 1240 5963 1978 0000 4796 3935 SWIFT: PKOPPLPW z dopiskiem „UKRAINA"
Każda kwota jest na wagę złota – potrzeby rosną z każdym dniem.
Dodatkowo organizacja wraz z partnerami działa w zakresie:
1. Zapewnienia miejsc pracy. Jeśli dysponujecie wolnymi miejscami pracy (szczególnie dla kobiet, gdyż obecnie z Ukrainy do Polski przybywają głównie kobiety z dziećmi), prosimy o kontakt z panią Kingą Marczak tel. +48 574 240 390, e-mail: kinga.marczak@pracodawcyrp.pl. Pracodawcy RP pomogą we wszelkich kwestiach technicznych związanych z połączeniem konkretnego pracodawcy z pracownikiem. Oczywiście będziemy też wdzięczni za informację o wszystkich innych formach pomocy, np. związanych z zakwaterowaniem. Ta pomoc trafi dokładnie tam, gdzie powinna.
2. Zgłaszania potrzeb w zakresie pomocy dla obywateli ukraińskich i na rzecz Ukrainy pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl gdzie można:
a) przesyłać deklaracje pomocy, jaką jesteście w stanie zapewnić za pośrednictwem Pracodawców RP – tj. środki opatrunkowe, opaski uciskowe, antyseptyki na rany, środki na zatrzymanie krwawienia, bielizna medyczna, duże pieluchy, apteczki, artykuły higieniczne, witaminy dla dzieci i – w miarę możliwości – leki przeciwbólowe, antybiotyki, substytuty krwi, etc.,
b) kierować informacje o osobach potrzebujących pomocy, jak również o innym zapotrzebowaniu w zakresie organizacji pobytu i zatrudnienia dla obywateli Ukrainy
3. Infolinia dla obywateli z Ukrainy. Przekazujemy również informację, że w celu sprawnego zapewnienia pomocy dla potrzebujących Ukraińców została uruchomiona infolinia, która jest dostępna dla potrzebujących 24/7. Wystarczy zadzwonić na numer +48 730 250 670, aby otrzymać pomoc i niezbędne informacje (w języku polskim i ukraińskim).
4. Poszukujemy tłumaczy polsko-ukraińskich. Wszyscy chętni proszeni są o zgłaszanie się na adres: pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl".
LPP dla Ukrainy
Fundacja LPP w ramach współpracy z partnerami społecznymi – Fundacją Gdańską oraz Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, przekaże 1 mln zł m.in. na zapewnienie najpilniejszych potrzeb uchodźców znajdujących schronienie na terenie Trójmiasta oraz osób pozostających w objętym wojną kraju.
Poza wsparciem finansowym, Fundacja LPP zdecydowała również o przekazaniu na rzecz Pomorskiego Oddziału PCK odzieży marek należących do gdańskiej spółki. Ponadto, LPP przekazuje również potrzebującym karty upominkowe o wartości 100 tys. zł. na zakupy najpotrzebniejszej odzieży.
LPP od pierwszych godzin konfliktu zbrojnego w Ukrainie wspiera swoich pracowników i ich bliskich zapewniając im pomoc finansową, medyczną, psychologiczną, jak również zaopatrzenie w rzeczy pierwszej potrzeby oraz odzież. Przy wsparciu spółek zależnych LPP ze Słowacji, Rumunii, Węgier, Czech, Litwy oraz Niemiec organizowany jest także transport i zakwaterowanie w krajach Unii Europejskiej dla osób, które zdecydowały się na wyjazd z Ukrainy.
Przedsiębiorcy z Sądecczyzny organizują pomoc
Fundacja Pomyśl o Przyszłości we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami z Sądecczyzny zorganizowała transport humanitarny żywności długoterminowej oraz środków higienicznych do Ukrainy.
We wtorek (1 marca) z Nowego Sącza wyrusza pierwszy konwój czterech TIR-ów z pomocą dla Ukrainy. Do sprawnej organizacji transportu Fakro udostępniło nieodpłatnie samochody ze swojej floty. Kierowcy firmy podjęli się zrealizowania tego ryzykownego w obecnej sytuacji transportu.
Oprócz Fundacji Pomyśl o Przyszłości i Fakro w akcję zaangażowały się przedsiębiorstwa Konspol, Gosdrob, Szubryt, Goldrop, Cechini, Grupa Maspex oraz Eurocash.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)