PARTNERZY PORTALU

Polacy pomagają w Libanie. Zapewniają krótkoterminowe zatrudnienie

  • Autor: PAP/jk
  • 27 lis 2022 10:02

Program "Cash for Work", polegający na zlecaniu lokalnej społeczności drobnych prac budowalnych i naprawczych, prowadzi w Libanie Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Program robót publicznych prowadzony jest we współpracy z samorządami lokalnymi.

Polacy pomagają w Libanie. Zapewniają krótkoterminowe zatrudnienie
Dodatkowe prace, przy których są zatrudniani Syryjczycy lub Libańczycy to asfaltowanie dróg, budowa chodnika czy muru oporowego (Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna w Libanie prowadzi do wzrostu inflacji i bezrobocia.
  • To zaś ma negatywny wpływ na sytuację życiową setek tysięcy mieszkańców Libanu, zarówno obywateli tego kraju, jak i uchodźców z Syrii i Palestyny.
  • Program robót publicznych zapewnia źródła utrzymania osobom poszukującym pracy a także wspiera budowę i utrzymanie infrastruktury w gminach, poprawiając warunki życia lokalnych populacji.

Roboty organizowane przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), skupiły się m.in. na utrzymaniu i udrożnieniu kanałów odwadniających, co było zadaniem zleconym gminom przez gubernatora prowincji Akkar, na które jednak brakowało środków w gminnych budżetach.

Dodatkowe prace, przy których są zatrudniani Syryjczycy lub Libańczycy to asfaltowanie dróg, budowa chodnika czy muru oporowego. Zatrudnieni przy pracach publicznych w dzielnicy Bourj Hammoud w Bejrucie pracowali przy rewitalizacji sieci elektrycznej, wykonywali drobne prace przy pielęgnacji zieleni miejskiej, remoncie jednostki straży pożarnej a także szyli maseczki i torebki wielorazowego użytku.

Rekrutacja pracowników do robót publicznych

Rekrutacja pracowników do robót publicznych odbywała się we współpracy z samorządami lokalnymi, które przedstawiały wstępną listę osób z danej społeczności, potrzebujących dodatkowego dochodu i zdolnych do realizacji określonej pracy. Każdorazowo określana była proporcja Libańczyków (co najmniej połowa) i syryjskich uchodźców wśród beneficjentów.

PCPM przeprowadzało ocenę sytuacji beneficjentów i weryfikację, czy spełniają oni takie kryteria jak: wiek umożliwiający legalną pracę, zatrudnienie tylko jednej osoby z gospodarstwa domowego, niekorzystanie z innych form pomocy z zakresu źródeł utrzymania czy pomocy finansowej oraz ocena sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Z każdym pracownikiem zawarta została umowa, określająca obowiązki i prawa beneficjenta, maksymalną liczbę dni pracy, terminy wykonywania pracy, dzienną stawkę za pracę. Każdy z pracowników otrzymał kartę bankomatową, na którą przelewane było wynagrodzenie, oraz ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków w czasie pracy. PCPM zakupiło także niezbędny do prowadzenia działań sprzęt i narzędzia, w tym maszyny do karczowania zarośniętych kanałów, kosy elektryczne, a także proste narzędzia takie jak miotły i łopaty.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy pomagają w Libanie. Zapewniają krótkoterminowe zatrudnienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA