PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Pasieka nowym projektem edukacyjnym... grupy węglowej

 • Jerzy Dudała
  JD
 • 8 paź 2019 13:36

Miód z jastrzębskiej pasieki - to nowy projekt edukacyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) skierowany do najmłodszych. Na terenie Ruchu Borynia powstała pasieka, która ma chronić te pożyteczne owady, a przy okazji edukować.

Pasieka nowym projektem edukacyjnym... grupy węglowej
Adobe Stock
REKLAMA
 • Dla Grupy Kapitałowej JSW ochrona przyrody i jej zasobów jest jednym z priorytetów.
 • Projekt realizowany jest przez Zespół CSR Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz JSW Innowacje.
 • Zakłada kompleksowe działania edukacyjne i praktyczne.


W sierpniu na terenie przykopalnianym Ruchu Borynia została otworzona pasieka. Natomiast już od 1 października 2019 roku lokalne szkoły biorą udział w Grze Miejskiej realizowanej w Jastrzębiu-Zdroju. W ramach projektu dzieci i młodzież mogą też napisać artykuł poświęcony ochronie pszczół oraz wziąć udział w konkursie tematycznym ogłoszonym przez National Geographic Kids.

Gra Miejska to konkurs dla grup szkolnych przygotowany w formie podchodów. Uczniowie, pod opieką nauczyciela, udają się na trasę i dzięki wskazówkom geograficznym powinni odnaleźć sześć ilustrowanych plansz z zadaniami.

Cała trasa ma długość około 3 kilometrów, a punkty kontrolne poukrywano w ciekawych zakątkach miasta. W ten sposób młodzież nie tylko zdobywa wiedzę na temat pszczół, ale poznaje historię i geografię najbliższej okolicy. Gra Miejska rusza 1 października i będzie trwała przez cały miesiąc. Gotowe zadania oceni jury.

W czasie przygotowywania odpowiedzi do zadań będzie można korzystać z pomocy naukowych. Jednak najlepszą formą przygotowania dla uczestników konkursu będzie wizyta w pasiece.

Młodzież może tam poznać nie tylko zwyczaje roju i hierarchię rodziny pszczelej, ale dowie się, jak zbudowany jest ul i do czego można wykorzystać produkty pochodzenia pszczelego. W pasiece czeka wystawa plakatów pochodzących z wielokrotnie nagradzanej w Polsce i za granicą książki pt. „Pszczoły” autorstwa Wojciecha Grajkowskiego, ilustrowanej przez Piotra Sochę, która została wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

Pasieka będzie czynna do końca października. Do tej pory odwiedziło ją 200 dzieci.  Podsumowanie projektu oraz wręczenie nagród zwycięskim drużynom Gry Miejskiej odbędzie się późną jesienią.


PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Pasieka nowym projektem edukacyjnym... grupy węglowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Adam 2019-10-10 08:41:21

  Ten owad na zdjęciu to osa a nie pszczoła.

 • robol 2019-10-09 15:11:45

  pasieki a ja bym dał po dwa ule na kazdy napęd w tym kołchozie ( budryk ) moze szukają robotnic .....brawo wy.....

 • Jeff 2019-10-09 12:17:22

  Oj pszczółka ty głupiutka masz autko a koszt kierowcy służbowego w jsw jest 15000 zł.masz ule i za darmo miód? Pomyśl co i po co i, przedyskutuj z turniami i dopiero Pisz.66

 • Lipa 2019-10-08 22:07:32

  Właśnie gdzie nasadzenia,,, 1 pożytku wierzba, Kotek, bazia,,, Lipa i inne, kiedyś Niemiec sądził a Polak wycina stawia garaże a teraz moda na pasieki pszczoły widać można kasę bić na owadach!

 • Pszczoła 2019-10-08 22:01:20

  Witam mam pytanko gdzie idą pieniądze dodam idą,, bo mam pasiekę i kwota utrzymania pasieki,, 11 tyś zł to przesada, chyba hak się prowadzi wędrowną to koszt dojazdu i przewóz uli na ok 2-5 tyg, to chyba nie 11.000 tylko oo koszty transportu i czas osób pracujących, a co resztę do kieszeni prywatne WSTYD,

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA