Franciszek w przesłaniu na 50. spotkanie Międzynarodowego Ruchu Pracowników Chrześcijańskich (International Meeting of the World Movement of Christian Workers) apelował o uszanowanie znaczenia ziemi, domu i pracy.

• Pod hasłem "Ziemia, Dom, Praca" w hiszpańskiej Ávilii zebrali się delegaci z blisko 80 krajów świata, by rozmawiać o przyszłości ruchu i jego przesłaniu dla pracujących.
• Każdy człowiek ma godność, a jeśli o nią zadbamy, nikt nie zostanie odrzucony - pisał do delegatów papież Franciszek.
W lipcu Radio Watykańskie donosiło o treści listu papieża Franciszka, który przeczytano zebranym w Hiszpanii. W Ávilii, na Półwyspie Iberyjskim, bowiem spotkali się przedstawiciele Międzynarodowego Ruchu Pracowników Chrześcijańskich (ang. International Meeting of the World Movement of Christian Workers). Było to jubileuszowe spotkanie tej inicjatywy, bo mija dokładnie 50 lat, od kiedy po raz pierwszy zaczęto debatować o pracy w kontekście najpopularniejszej zachodniej religii.
W hiszpańskim mieście spotkało się 120 delegatów z prawie 80 krajów, a motywem przewodnim ich spotkania było hasło: "Ziemia, dom, praca jako podstawa godnego życia".
Papieskie przesłanie do zebranych sygnował nie tylko sam biskup Rzymu, ale także Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Papież pisał do zebranych, że właśnie trzy słowa w haśle spotkania w Hiszpanii reprezentują trzy kluczowe elementy życia każdego człowieka. Są "jak korzenie" z których człowiek wyrasta, z ziemi, z rodziny, ze społeczeństwa.
- Słowa, które przewodzą waszemu spotkaniu to ważne przesłanie. Znaczy, że trzeba walczyć, bo każde życie się liczy, każdy człowiek ma godność, a jeśli o nią zadbamy, nikt nie zostanie odrzucony - pisał papież. I dalej. - W oparciu o te trzy wartości o jakich rozmawiacie, opieramy naszą wiarę w Boga, który zesłał nam Syna. Jezus też zstąpił na ziemię, mieszkał z rodziną, pracował swoimi rękami i przez tę pracę odkupił ludzkość i dokonał zmartwychwstania.
Ruch działający 50 lat
Ruch zebrany po raz pięćdziesiąty powstał w 50. latach XX wieku w wyniku działania aktywistów katolickich z Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Pierwotnie miał być platformą wymiany poglądów osób z różnych części Europy, ale w miarę rozwoju stał się także forum wymiany międzykulturowej. Ruch działa często jako miejsce rozmowy między Kościołem, pracownikami a władzami krajów.


KOMENTARZE (0)