Oto najlepsze raporty społeczne 2015 r.

Raporty społeczne są kluczowym narzędziem komunikacji społecznej odpowiedzialności biznesu. Informują interesariuszy o działaniach pokazujących wpływ na środowisko i społeczeństwo, a także ład organizacyjny. Do 9. edycji konkursu na najlepszy raport zgłoszonych zostało 37 takich sprawozdań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto najlepsze raporty społeczne 2015 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

11 gru 2015 10:54


Temat raportowania danych niefinansowych przeżywa renesans w Polsce za sprawą przyjęcia przez Unię Europejską w 2014 roku dyrektywy ws. ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności.

W ten sposób od 2017 roku niektóre, największe firmy będą zobowiązane prezentować swoje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu lub przynajmniej wyjaśniać ich brak. Mobilizuje to firmy do wcześniejszego przygotowania się na nowe regulacje. Postęp w tym zakresie widać w konkursie Raporty Społeczne, do którego w tym roku wpłynęła rekordowa liczba raportów społecznych - 37, w tym aż 10 z nich to raporty firm wydane po raz pierwszy.

Konkurs Raporty Społeczne organizowany jest od 2007 roku. Obecną 9. już edycję przygotowują stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, firmy Deloitte i SGS. Konkurs ma na celu szerzenie idei raportowania niefinansowego i prezentację dobrych praktyk w tym zakresie. Swoją nagrodę przyznaje jury główne, dziennikarze i internauci, wręczane są także wyróżnienia. W tym roku ogłoszenie wyników odbyło się 7 grudnia w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

- Wdrożenie procesu raportowania społecznego, a potem ostatecznie wydanie raportu czy to wersji publikacji drukowanej czy online pozostaje dużym wyzwaniem dla firm i organizacji. Potwierdza to jednak dojrzałość w zakresie społecznej odpowiedzialności, komunikacji z interesariuszami, poszanowania środowiska naturalnego - mówi Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przewodnicząca jury głównego konkursu.

Tegoroczni zwycięzcy

Osoby oceniające raporty społeczne w konkursie to eksperci biznesu, społecznej odpowiedzialności, reprezentanci instytucji biznesowych, świata nauki, administracji publicznej. Jurorzy wyboru najlepszego raportu dokonują w oparciu o trzy kryteria: kompletności, wiarygodności, komunikacji.

Nagrodę główną w 2015 roku zdobył „Raport zrównoważonego rozwoju Cemex Polska 2013-2014”.

Wyróżnienia odebrały „Raport społecznej odpowiedzialności biznesu 2014” Banku Zachodniego WBK oraz „Zintegrowany raport roczny 2014 grupy Lotos - Współpraca inspiruje zmiany”.

Wśród raportów sporządzonych przez firmy po raz pierwszy zwycięzcą został „Raport odpowiedzialności społecznej Castorama Polska 2013-2014”.

Obok jury głównego swoją nagrodę przyznaje jury dziennikarskie. Znajdują się w nim przedstawiciele mediów, w tym roku: Brief, PAP Biznes, Dziennik Gazeta Prawna, Forbes, Program III Polskiego Radia, Rzeczpospolita, MUZO.FM, Ekologia i Rynek, Gazeta Wyborcza. Dziennikarze za najlepiej opracowany raport uznali „Zintegrowany raport społeczny 2014. Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy” firmy ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.