Nauka zrównoważonego rozwoju

24 października w Krakowie odbyła się inauguracja projektu poświęconego tematyce zrównoważonego rozwoju społeczeństw „Edukacja Oknem na Świat”. Projekt integruje całą społeczność szkolną. Pozwala na realizowanie potencjału młodzieży i kreowanie ich na ambasadorów zmiany
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauka zrównoważonego rozwoju

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 paź 2015 14:27


„Edukacja Oknem na Świat” to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego celem jest przybliżenie młodzieży tematyki globalnych zjawisk i wyzwań: środowiskowych, społecznych i kulturowych, z jednoczesnym zrozumieniem ich wpływu na polskie realia. Dzień inauguracji projektu w gimnazjum jezuickim Kostka to dzień 70-tych urodzin Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Inicjatywa realizowana jest w ramach działań Fundacji The Bridge przy strategicznym partnerstwie Grupy Oknoplast. Ambasadorką dobrej woli projektu jest Małgorzata Kożuchowska.

Projekt integruje całą społeczność szkolną: uczniów, pedagogów oraz rodziców. Zajęcia prowadzone są w formule pozalekcyjnej w oparciu o trzy filary: projekcje filmów dokumentalnych, wystąpienia ekspertów oraz moduły praktyczne, rozwijające umiejętności krytycznego myślenia, planowania i podejmowania efektywnych decyzji.

Metodyka ta pozwala na materializowanie potencjału młodzieży i kreowanie ich na ambasadorów zmiany, mogących reinwestować pozyskaną wiedzę w rozwój własny i otoczenia, w którym wzrastają.

Tematy społeczne i środowiskowe

Zrównoważony rozwój doczekał się wielu definicji, pierwsza z nich została sformułowana w 1987 r. w raporcie Światowej Komisji Środowiska i Rozwoju, potocznie zwanym też raportem Brundtland:

- Zrównoważony rozwój jest to rozwój mający na celu zaspokojenie aspiracji rozwojowych obecnego pokolenia, w sposób umożliwiający realizacje tych samych dążeń następnym pokoleniom.

- Ekonomia zrównoważonego rozwoju to nie opcja, to konieczność. Kapitał naturalny wciąż pozostaje jednym z aktywów, którego mechanizmy rynkowe nie są w stanie odpowiednio promować i chronić. Po to właśnie potrzebna jest edukacja oraz pogłębiona i angażująca dyskusja o regulacjach chroniących ekosystemy – źródła naszego prosperity – wyjaśnia Adam Koniuszewski, ekspert ds. polityki energetycznej i finansów z Fundacji The Bridge.

Największą kulturową przemianą XXI wieku jest rosnąca – dzięki mediom i nowoczesnym technologiom świadomość tematów społecznych i środowiskowych. Transformacja gospodarki z wysoko-emisyjnej na nisko-emisyjną poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, redukcje emisji CO2, recycling prowadzi do wzrostu opłacalności funkcjonowania biznesów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

banko 2015-10-29 14:31:40

Rewelacyjna akcja, bardzo popieram, by młodzież miała kontakt z takatematyką, zwłaszcza, że przedsiebiorcy wspierajacy tego typu inicjatywy maja kilka słów do powiedzenia w tej materii.

nonej 2015-10-29 14:30:16

lokalne firmy coraz czesciej sie udzielaja a akurat "tę" firmę z Krakowa, wszyscy dobrze znają:D

Kajetan 2015-10-29 13:59:43

Miło widzieć, że osoby reprezentujące tak dużą i solidną branżę udzielają się społecznie. W młodych trzeba krzewić podejście do biznesu