Biznes jest coraz bardziej świadomy swojej społecznej odpowiedzialności, roli, jaką ma do odegrania w ramach realizacji ONZ-owskiej Agendy 2030 - mówił wiceszef MPiT Marcin Ociepa. podczas II Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030.

- Cele Zrównoważonego Rozwoju, które zostały przyjęte przez ONZ w 2015 r. w ramach Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wskazują obszary, którym powinny być podporządkowane najważniejsze działania i projekty strategiczne poszczególnych krajów.
- Chodzi m.in: wyeliminowanie ubóstwa i głodu, dobre zdrowie i jakość życia, dobrą jakość edukacji, czystą i dostępną energię, wzrost gospodarczy, godną pracę i innowacyjność.
- Partnerstwo na rzez realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce zrzesza ok. 130 podmiotów - firm, organizacji, instytucji, regionów, stref ekonomicznych.
Jak podkreślił Ociepa, przyjęcie Agendy 2030 przez Organizację Narodów Zjednoczonych zbiegło się z dyskusją na temat wdrożenia w Polsce Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest również "przełożeniem celów globalnych na język polskich potrzeb".
Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG), które zostały przyjęte przez ONZ w 2015 r. w ramach Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wskazują obszary, którym powinny być podporządkowane najważniejsze działania i projekty strategiczne poszczególnych krajów.
Chodzi m.in: wyeliminowanie ubóstwa i głodu, dobre zdrowie i jakość życia, dobrą jakość edukacji, czystą i dostępną energię, wzrost gospodarczy, godną pracę i innowacyjność.
"Odpowiedzialność jest kluczem do zrozumienia 17 celów Agendy 2030" - mówił 31 maja Ociepa, podczas otwarcia II Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030. Zaznaczył, że "odpowiedzialny rozwój zaczyna się od troski o pojedynczego człowieka". Ale to również odpowiedzialność rządów poszczególnych krajów za zapewnienie rozwoju gospodarczego i stymulowanie wzrostu zatrudnienia.
"Największe wyzwania, jakim staramy się stawiać czoła to - transformacja polskiej (...) gospodarki w kierunku gospodarki 4.0, automatyzacja, robotyzacja, cyfryzacja. To większe położenie nacisku na zielone technologie, na odpowiedzialne korzystanie ze środowiska naturalnego, gospodarka o obiegu zamkniętym, walka z wykluczeniem społecznym" - tłumaczył.

KOMENTARZE (0)