Krakowska firma Vasco Elektronics, wytwarzająca elektroniczne tłumacze mowy użyczyła 500 takich urządzeń podmiotom, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Trafiły one do szpitali, dziennych ośrodków opieki dla dzieci, domów dziecka oraz organizacji pozarządowych.

Jak poinformował w poniedziałek prezes spółki Maciej Góralski, elektroniczne tłumacze mowy mają ułatwić przedstawicielom polskich i zagranicznych organizacji i instytucji komunikację z uchodźcami wojennymi, którzy w zależności od miejsca zamieszkania, używają trzech języków: ukraińskiego, rosyjskiego oraz surżyka - połączenia obu języków.
"Cyfrowy translator pozwala na tłumaczenie rozmowy w czasie rzeczywistym w kilkudziesięciu językach, między innymi po polsku, ukraińsku i rosyjsku. W razie potrzeby można skorzystać także z funkcji tłumaczenia zdjęć lub przesłać mailem do konsultacji fragment rozmowy, który jest dla nas niezrozumiały" - wyjaśnił.
Tłumacze Vasco już pomagają w kontakcie z pacjentami z Ukrainy, m.in. w Izbie Przyjęć Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu czy Bieszczadzkim Pogotowiu Ratunkowym SP ZOZ w Sanoku. Z urządzeń korzystają karetki pogotowia, punkt medyczny w Hrebennem, Fundacja Zdrowie Dziecka, Fundacja Ocalenie, Fundacja Dzieła Kolpinga, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka oraz kilkadziesiąt innych organizacji i instytucji w Polsce, ale również za granicą, m.in. w Rumunii, Słowacji i Hiszpanii.
Według przedstawiciela firmy jej produkt sprawdza się w tam gdzie nie ma osób, które mogą tłumaczyć, a zrozumienie się wzajemne jest bardzo ważne. "
Szczególnie jest to ważne w pomocy medycznej. Mamy bardzo pozytywne opinie ze szpitali i przychodni, od lekarzy i lekarek, którzy zanim skorzystali z urządzeń musieli pomagać sobie telefonując do kogoś z rodziny pacjentów, którzy pomagali w tłumaczeniu zaleceń. Czas porady skrócił się i był bardziej efektywny" - zaznaczył Góralski.
Informacje na temat bezpłatnego użyczenia tłumaczy mowy można uzyskać na stronie internetowej https://vasco-electronics.pl/pomoc-dla-ukrainy lub pisząc na adres: standwithukraine@vasco-electronics.com.
Vasco Electronics - powstała w 2008 roku w Krakowie - zajmuje się projektowaniem, programowaniem i produkcją rozwiązań technologiczno-informatycznych dla urządzeń mobilnych, w tym tłumaczy mowy i asystentów podróży.



KOMENTARZE (0)