×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Krakowska firma udostępniła 500 elektronicznych tłumaczy do pomocy uchodźcom

  • Autor: PAP/JP
  • 28 mar 2022 15:50

Krakowska firma Vasco Elektronics, wytwarzająca elektroniczne tłumacze mowy użyczyła 500 takich urządzeń podmiotom, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Trafiły one do szpitali, dziennych ośrodków opieki dla dzieci, domów dziecka oraz organizacji pozarządowych.

Krakowska firma udostępniła 500 elektronicznych tłumaczy do pomocy uchodźcom
Ośrodek recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy w halach Centrum Targowo-Wystawienniczego Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie (fot. PAP/Mateusz Marek)
REKLAMA

Jak poinformował w poniedziałek prezes spółki Maciej Góralski, elektroniczne tłumacze mowy mają ułatwić przedstawicielom polskich i zagranicznych organizacji i instytucji komunikację z uchodźcami wojennymi, którzy w zależności od miejsca zamieszkania, używają trzech języków: ukraińskiego, rosyjskiego oraz surżyka - połączenia obu języków.

"Cyfrowy translator pozwala na tłumaczenie rozmowy w czasie rzeczywistym w kilkudziesięciu językach, między innymi po polsku, ukraińsku i rosyjsku. W razie potrzeby można skorzystać także z funkcji tłumaczenia zdjęć lub przesłać mailem do konsultacji fragment rozmowy, który jest dla nas niezrozumiały" - wyjaśnił.

Tłumacze Vasco już pomagają w kontakcie z pacjentami z Ukrainy, m.in. w Izbie Przyjęć Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu czy Bieszczadzkim Pogotowiu Ratunkowym SP ZOZ w Sanoku. Z urządzeń korzystają karetki pogotowia, punkt medyczny w Hrebennem, Fundacja Zdrowie Dziecka, Fundacja Ocalenie, Fundacja Dzieła Kolpinga, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka oraz kilkadziesiąt innych organizacji i instytucji w Polsce, ale również za granicą, m.in. w Rumunii, Słowacji i Hiszpanii.

Według przedstawiciela firmy jej produkt sprawdza się w tam gdzie nie ma osób, które mogą tłumaczyć, a zrozumienie się wzajemne jest bardzo ważne. "

Szczególnie jest to ważne w pomocy medycznej. Mamy bardzo pozytywne opinie ze szpitali i przychodni, od lekarzy i lekarek, którzy zanim skorzystali z urządzeń musieli pomagać sobie telefonując do kogoś z rodziny pacjentów, którzy pomagali w tłumaczeniu zaleceń. Czas porady skrócił się i był bardziej efektywny" - zaznaczył Góralski.

Informacje na temat bezpłatnego użyczenia tłumaczy mowy można uzyskać na stronie internetowej https://vasco-electronics.pl/pomoc-dla-ukrainy lub pisząc na adres: standwithukraine@vasco-electronics.com.

Vasco Electronics - powstała w 2008 roku w Krakowie - zajmuje się projektowaniem, programowaniem i produkcją rozwiązań technologiczno-informatycznych dla urządzeń mobilnych, w tym tłumaczy mowy i asystentów podróży.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krakowska firma udostępniła 500 elektronicznych tłumaczy do pomocy uchodźcom
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA