Karta Różnorodności wspiera przedsiębiorców w zarządzaniu zespołem

Umiejętność tworzenia i zarządzania zespołem składającym się z różnorodnych pracowników staje się coraz istotniejsza. Pracodawców wspiera w tym zakresie ogólnoeuropejski projekt Karta Różnorodności, który jest obecny także w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Karta Różnorodności wspiera przedsiębiorców w zarządzaniu zespołem

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 lut 2015 8:53


Jego skuteczność pokazują badania „Overview of Diversity Management implementation and impact amongst Diversity Charter signatories in the European Union (2014)”, których wyniki opublikowano w końcówce ubiegłego roku.

Badanie pokazuje opinie 1826 podmiotów, stanowiących 26 proc. spośród ponad 7100 firm, organizacji pozarządowych i instytucji, będących sygnatariuszami 11 europejskich Kart Różnorodności. Podmioty te zatrudniają w sumie ponad 13,6 mln pracowników.

W Polsce na pytania odpowiedziało 84 proc. spośród 99 firm, które we wrześniu ubiegłego roku były sygnatariuszami dokumentu.

Czytaj też: Różnorodność się opłaca?

Badanie wyraźnie wskazuje, że sygnatariusze Karty Różnorodności dostrzegają jej pozytywny wpływ na rozwój procesu zarządzania zasobami ludzkimi – tak twierdzi w Polsce aż 95 proc. ankietowanych, podobnie uznają firmy w całej Europie. W naszym kraju został on uznany za średni i oceniony na 3.13 w pięciostopniowej skali.

69 proc. polskich sygnatariuszy Karty Różnorodności za swój priorytet w procesie zarządzania różnorodnością w miejscu pracy uznaje równouprawnienie kobiet i mężczyzn, 54 proc. - zatrudnienie i aktywizację osób młodych, 47 proc. - wykorzystanie potencjału najstarszych pracowników, a 44 proc. - osób z niepełnosprawnościami.

Wyzwania związane z zarządzaniem osobami o różnym pochodzeniu etnicznym, osobami nieheteroseksualnymi i osobami transpłciowymi są traktowane jako priorytetowe przez mniejszą liczbę przedsiębiorstw, organizacji i instytucji, które podpisały dokument.

- Badanie pokazuje, że przedsiębiorstwa dostrzegają liczne korzyści płynące z zarządzania różnorodnością. W tym momencie najważniejsze są niewątpliwie kwestie wizerunkowe, synergia z realizowaną na co dzień strategią CSR, a także wpływ zarządzania różnorodnością na większe zrozumienie i akceptację w ramach zespołów, co łączy się bezpośrednio z kreatywnością. Dla nas, koordynatorów Karty Różnorodności, ważne są także małe sukcesy sygnatariuszy dokumentu – takie jak przeszkolenie pracowników małej firmy ze sposobów redukcji stereotypów czy zatrudnienie osób w wieku przedemerytalnym i wykorzystanie ich doświadczenia. – mówi Ewa Leśnowolska z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, menedżerka Karty Różnorodności w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.