×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jeśli nie wiesz, co to ESG, zacznij szukać innej planety do prowadzenia biznesu

Jak zachęcić firmy do wprowadzania ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny - red.)? - Bardzo prosto. Wystarczy uświadomić im, że jeśli nie chcą działać w taki sposób, to już powinni szukać sobie miejsca do prowadzenia biznesu na innej planecie. Jeśli jednak zamierzają działać na Ziemi, to tutaj nie ma innej opcji. Życie i tak ich do tego zmusi. Pojawią się partnerzy, którzy powiedzą, że nie będą podpisywali umów z firmami, które nie dążą do dbania o środowisko i o ludzi, które nie zwracają uwagi na ekologię - mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu.

Jeśli nie wiesz, co to ESG, zacznij szukać innej planety do prowadzenia biznesu
Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu (fot. Lux Med)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Lux Med to firma, której pojęcie ESG nie jest obce. Te elementy od lat mają bardzo istotne znaczenie w jej funkcjonowaniu. 
 • O to, jakie działania podejmuje, by walczyć o czyste środowisko, pomagać w walce z pandemią czy wspierać uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie zapytaliśmy Annę Rulkiewicz, prezes Lux Medu. 
 • Anna Rulkiewicz będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który pod koniec kwietnia odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Niniejsza rozmowa odbyła się w ramach cyklu EEC People.

ESG, czyli środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Jakie miejsce te pozafinansowe elementy mają w funkcjonowaniu firm?

Coraz istotniejsze, jeśli nie strategiczne. Jeśli firma ma nowoczesne, kompleksowe podejście do prowadzenia biznesu - widać to w dużych „myślących” korporacjach - to ESG staje się elementem długofalowej strategii.

Jak pani zdaniem wygląda ESG na polskim rynku w porównaniu z rynkami bardziej dojrzałymi?

To prawda, że nasz rynek jest mniej dojrzały, a to przekłada się na podejście do ESG. Najlepiej widać to na komponencie środowiskowym. Bo prawdą jest też to, że polska gospodarka jest dużo trudniejsza w przekształcaniu na niską emisyjność. Jeżeli porównujemy się do krajów zachodnich, to tak, jesteśmy z tyłu. Jednak z racji tego, że jesteśmy w UE, nie da się uciec od tych zmian. Zapewne będziemy w drugim szeregu szybkości działania, ale to nie znaczy, że nie będziemy działać. Musimy. Podlegamy tym samom prawom, co reszta krajów UE. Twardo przedstawiamy swoje racje, bo mamy gospodarkę uzależnioną od węgla, ale nie mamy wyjścia.

Zawsze kraje rozwinięte, bogatsze szybciej podejmują decyzje o długofalowych zmianach. My też jesteśmy już krajem rozwiniętym, ale nadal jeszcze słabszym ekonomicznie niż inne kraje Europy Zachodniej, dlatego nie jesteśmy tak doskonali w stosowaniu ESG. Ale ważne jest to, że idziemy do przodu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jeśli nie wiesz, co to ESG, zacznij szukać innej planety do prowadzenia biznesu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • gliwice2009 2022-04-08 12:02:31

  Do Katowic Pani Prezes przyjedzie samochodem z jakim silnikiem ?, Czy ten samochód będzie również ze stali ?, czy nagłośnienie na Kongresie będzie zasilane z gniazdka ? czy w biurze Pani prezes jest szkło w oknach wyprodukowane w hucie czy może nie ma okien ? Czy ktoś tu przyleciał z innej planety ?

 • Lenny 2022-04-08 10:55:36

  Kiedyś był CSR. Ogólnie rzecz biorąc nie wypalił. Czy ESG ma coś do zaoferowania poza marketingiem?

 • ja Ja 2022-04-08 10:05:52

  A kto tam? A gdzie? Co tam? Nic sie nie pomyliło?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA