×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jednych zachęci, innnych odrzuci od firmy. Jeśli to wprowadzasz, rób to z głową

  • km
  • 28 kwi 2022 20:00

Zaangażowanie pracowników w działania dobroczynne nie musi być jedynie narzędziem wizerunkowym. Coraz częściej pozwala członkom zespołu realizować dodatkowe ambicje i wzmacniać zespół. Tym bardziej, że ponad połowa Polaków uważa, iż wolontariat pracowniczy może wzmacniać relacje międzyludzkie w firmie - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl.

Jednych zachęci, innnych odrzuci od firmy. Jeśli to wprowadzasz, rób to z głową
33 proc. zatrudnionych Polaków deklaruje, że kiedykolwiek zaangażowało się w wolontariat pracowniczy (fot. Remi Walle/Unsplash)
REKLAMA
  • Realizowanie przez pracodawcę akcji na zasadzie wolontariatu pracowniczego może być magnesem dla wielu kandydatów. Takie inicjatywy w firmie stanowią dodatkową zachętę do rekrutacji dla co piątego potencjalnego pracownika.
  • Nie brakuje jednak tych, którzy podchodzą do tej formy zaangażowania firm i ich zespołów z nieufnością. 29 proc. respondentów jest mniej chętnych do aplikowania do firm, w których angażuje się zespół w tego typu działania.
  • Do najbardziej powszechnych korporacyjnych inicjatyw z tego obszaru zaliczają się między innymi zbiórki krwi, opieka nad zwierzętami w schroniskach, oczyszczanie miejsc publicznych czy parków ze śmieci, sadzenie drzew, firmowe kiermasze charytatywne czy udział zespołu firmy w publicznych kwestach środków na cele dobroczynne.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez United Nations Volunteers, 15 proc. światowej populacji angażuje się w projekty w roli wolontariusza. Zaangażowanie na poziomie życia prywatnego coraz częściej przenoszone jest na poziom życia zawodowego, a wolontariat pracowniczy staje się coraz popularniejszy.

Z badan Pracuj.pl wynika, że 33 proc. zatrudnionych Polaków deklaruje, iż kiedykolwiek zaangażowało się w wolontariat pracowniczy. Obecnie bierze w nim udział jednak tylko 7 proc.   

Do najbardziej powszechnych korporacyjnych inicjatyw z tego obszaru zaliczają się między innymi zbiórki krwi, opieka nad zwierzętami w schroniskach, oczyszczanie miejsc publicznych czy parków ze śmieci, sadzenie drzew, firmowe kiermasze charytatywne czy udział zespołu firmy w publicznych kwestach środków na cele dobroczynne. 

Przeczytaj: Zadowolenie z życia rośnie wraz z wiekiem i poziomem oksytocyny

Wolontariat jako magnes i… obawa

Pod względem doświadczeń z wolontariatem pracowniczym dostrzec można delikatne różnice między pokoleniami. W wolontariacie uczestniczyło 36 proc. przedstawicieli Generacji Z (18-24 lata), po 34 proc. Generacji Y (25-34) i Baby Boomers (35-44) oraz 30 proc. najstarszych badanych (45-65). 

źródło: Pracuj.pl
źródło: Pracuj.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jednych zachęci, innnych odrzuci od firmy. Jeśli to wprowadzasz, rób to z głową

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA