Jak wdrażać idee CSR? Specjalista odpowiada

Czym jest CSR (Corporate Social Responsibility) oraz jakie działania warto podjąć zarówno w małej, jak i dużej firmie w ramach jej strategii rozwoju? Na te pytania odpowiada Michał Świgost dyrektor sprzedaży i marketingu w sieci Qubus Hotel.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak wdrażać idee CSR? Specjalista odpowiada

PODZIEL SIĘ


Autor: propertynews.pl

Property News

31 sty 2014 17:31


Idea społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) to rozwijanie świadomości, jak funkcjonowanie danej firmy wpływa na społeczeństwo i środowisko oraz branie odpowiedzialności za ten wpływ. To zarówno działanie zgodnie z prawem, środowiskiem czy zasadami społecznymi i etycznymi panującymi w danym kraju czy grupie społecznej, ale także prowadzenie działań maksymalizujących tworzenie wspólnych wartości w społeczeństwie. - Biznes odpowiedzialny społecznie, polega też na rozpoznawaniu, zapobieganiu i łagodzeniu możliwych negatywnych skutków funkcjonowania danej firmy - tłumaczy Michał Świgost dyrektor sprzedaży i marketingu w sieci Qubus Hotel.

Funkcjonowanie firmy zgodnie z literą prawa oznacza nie tylko przestrzeganie określonych przepisów określonych normami zawodowymi oraz standardami wewnętrznymi, wypracowanymi w danej firmie. To także przestrzeganie praw człowieka wobec wszystkich pracowników, partnerów i konkurencji. Wiąże się to m.in. z dochowywaniem umów i zobowiązań wobec partnerów firmy, a także utrzymywanie z nimi poprawnych kontaktów. Jeśli chodzi o konkurencję, to firma odpowiedzialna społecznie nie powinna stosować nieuczciwych praktyk eliminacji konkurenta. Zaliczamy do nich m.in. kopiowanie jego produktów, naruszanie nazwy, nieuczciwe negocjacje czy stosowanie wobec konkurencji tzw. czarnego PR'u.

Regularne i sprawiedliwe wynagradzanie i przestrzeganie praw pracownika sprawia, że pracownik czuje się bezpieczny w danej firmie, to z kolei wpływa pozytywnie na efektywność jego pracy. Ważny jest też poziom ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za wykonaną pracę oraz zatrudnianie na zasadach umowy o pracę, a także system motywacyjny.

- W ramach idei otwartości ważne jest budowanie odpowiedniej ścieżki kariery, wdrażanie systemów szkoleniowych umożliwiających pracownikom samorealizację w ramach firmy, czy gwarantowanie dodatkowych świadczeń pracowniczych. W sieci Qubus Hotel realizujemy np. programy takie jak: "Ołówkowe" (dofinansowanie do wyprawek szkolnych) czy "Prymus" (konkurs dla osób studiujących i pracujących jednocześnie). Dodatkowo proponujemy naszym pracownikom dofinansowanie do opieki zdrowotnej, co cieszy się ich dużym zainteresowaniem - mówi Michał Świgost.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.