×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak firmy zdają egzamin ze społecznej odpowiedzialności? Ocenia ekspert z Uniwersytetu Łódzkiego

  • Piotr Wiewióra
    PW
  • 30 mar 2020 13:13

Zdaniem dr Agaty Rudnickiej z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego nastał odpowiedni moment, aby przyjrzeć się temu, jak firmy zdają egzamin ze społecznej odpowiedzialności - idei, jaka jeszcze do niedawna deklarowana była jako kluczowy element biznesu.

Jak firmy zdają egzamin ze społecznej odpowiedzialności? Ocenia ekspert z Uniwersytetu Łódzkiego
Pracownik Uniwersytetu Łódzkiego oceniła CSR w dobie pandemii (fot. Maciej Andrzejewski, UŁ)
REKLAMA
  • Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsiblity, CSR) zakłada, że każda organizacja bierze odpowiedzialność za swoje wpływy na środowisko i społeczeństwo.
  • Dr Agata Rudnicka podkreśla, że obecnie mamy do czynienia z dwoma wymiarami CSR: pracodawcy wobec zatrudnionych oraz pracodawcy za pracownika w sytuacji konieczności zmiany warunków zatrudnienia czy rozwiązania umowy.
  • CSR mierzyć można także relacjami z klientami, dlatego podejmowane przez biznes inicjatywy mające na celu przetrwanie powinny być uczciwie komunikowane kluczowej grupie interesariuszy - uważa pracownik UŁ.

Pandemia koronawirusa - jak wszystko na to wskazuje - będzie miała dalekosiężne konsekwencje dla gospodarki. Niepokojący jest na pewno fakt, że wiele firm nie funkcjonuje normalnie i notuje dotkliwe straty finansowe. Są też jednak jasne punkty, związane m.in. ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Dr Agata Rudnicka podkreśla, że cieszyć może coraz większa liczba przedsięwzięć pomocowych inicjowanych przez środowisko biznesowe.

- Trudno przecenić pomoc finansową i rzeczową, jaka płynie do osób i instytucji kluczowych w walce z epidemią. Zakup sprzętu medycznego, maseczek i środków dezynfekcyjnych, przestawianie produkcji na potrzeby służby zdrowia, zaopatrzenie szpitali w jedzenie i wiele innych przejawów zaangażowania społecznego, które mocno wspierają radzenie sobie z obecnym kryzysem. Aktywność społeczna biznesu widoczna jest również w działaniach kierowanych do społeczeństwa, co pokazuje wiele przedsięwzięć związanych z dzieleniem się wiedzą czy edukacją - wymienia pracownik naukowy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. 

Zobacz Oto jakie będą trendy w CSR w 2020 roku.

Trzeba jednak pamiętać o kluczowym elemencie koncepcji CSR, czyli o odpowiedzialności za pracownika. Według dr Rudnickiej w aktualnej sytuacji mamy do czynienia przynajmniej z dwoma wymiarami społecznej odpowiedzialności.

Mimo ryzyka codziennie podejmują pracę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak firmy zdają egzamin ze społecznej odpowiedzialności? Ocenia ekspert z Uniwersytetu Łódzkiego
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA